(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W ramach współpracy podjętej z Głównym Inspektorem Nadzoru Budowlanego (GINB), Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) zachęca gminy do promocji obowiązku wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) i do skorzystania z materiałów przygotowanych i udostępnionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).

Zgłoszenie do CEEB – dla poprawy jakości powietrza i możliwości skorzystania z podwyższonego dodatku osłonowego

Warto przypomnieć, że inicjatywa budowy i rozwoju CEEB została podjęta przez GINB w trosce o jakość powietrza i poprawę komfortu życia obywateli. Gromadzenie i udostępnienie danych z CEEB ma umożliwić realizację przez samorządy zadań pomocowych w zakresie modernizacji budynków i wymiany starych źródeł ogrzewania, odpowiedzialnych za emisje zanieczyszczeń do powietrza, na nowe przyjazne środowisku źródła ciepła.

Przy okazji warto też zaznaczyć, że zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB uprawnia osobę wnioskującą o dodatek osłonowy do uzyskania tego dodatku w podwyższonej wartości! Bez takiego zgłoszenia bądź już dokonanego wpisu wnioskujący może otrzymać dodatek osłonowy tylko w kwocie podstawowej.

Zachęcamy do włączenia się w akcję promującą CEEB!

Jak przypomina GINB, obowiązek złożenia deklaracji przez wszystkich właścicieli i zarządców budynków, które są zasilane przez źródło ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW funkcjonuje od 1 lipca 2021 r. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zwraca jednak uwagę, że wciąż niska jest świadomość społeczna istnienia tego ustawowego obowiązku. Dlatego ZGWRP zachęca gminy do włączenia się w akcję promującą ten obowiązek i funkcjonowanie CEEB. W tym celu można wykorzystać przygotowane w GUNB materiały i włączyć się w promocję ewidencji m.in. poprzez zamieszczenie ich na stronach internetowych gmin oraz na ich profilach w mediach społecznościowych, na tablicach i słupach ogłoszeniowych w gminach i poprzez dystrybucję w społecznościach lokalnych.

Gdzie szukać materiałów promujących CEEB?

Materiały do pobrania w wersji elektronicznej znajdują się na stronie internetowej GUNB: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow. Na wskazanej stronie internetowej można znaleźć wiele interesujących treści, np. broszury informacyjne i odpowiedzi na rozmaite pytania dotyczące ewidencji oraz instrukcje w zakresie składania deklaracji. Są tam również zamieszczone ciekawe zestawienia, np. ranking gmin i statystyki dotyczące złożonych już deklaracji.

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content