(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Z dużą satysfakcją informujemy, iż 26 lipca 2018 r. Prezydent RP podpisał uchwaloną 15 czerwca 2018 r.  przez Sejm ustawę  o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. wprowadza istotne, z punktu widzenia gmin z obszarami wiejskimi. zmiany w ustawie – Prawo łowieckie, dotyczące szacowania szkód łowieckich. Zgodnie z wcześniejszą regulacją ustawową obowiązującą od dnia
1 kwietnia 2018 r. (zmiana ustawy – Prawo łowieckie przyjęta przez Sejm w dniu 22 marca 2018 r.), szacowania szkód łowieckich, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonywał zespół składający się z:

1) przedstawiciela gminy, którym jest:

–   przedstawiciel organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy – jeżeli jednostka pomocnicza została utworzona,

– przedstawiciel organu wykonawczego gminy – jeżeli jednostka pomocnicza nie została utworzona;

2) przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego;

3) właściciela albo posiadacza gruntów rolnych.

Przypominamy, iż Związek Gmin Wiejskich RP negatywnie opiniował zakładane regulacje odnoszące się do procesu likwidacji szkód łowieckich. W przedłożonej Wysokiej Izbie opinii  podkreślaliśmy, iż zmiany w tym zakresie są z punktu widzenia samorządów gminnych nie do zaakceptowania, gdyż narzucają gminom zupełnie nowe obowiązki związane ze szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę łowną będącą własnością Skarbu Państwa. Przekazanie nowych zadań odbyło się bez wskazania środków na ich realizację oraz bez określenia czy przekazane zadania są zadaniami własnymi gminy, czy też zleconymi. Największy  problem związany był z czynnym włączeniem sołtysów w proces likwidacji szkód łowieckich. Krytykując decyzje w tym zakresie, Związek zakładał protesty i sprzeciwy sołtysów, ale nie przewidział, że będą one na taką skalę. Sołtysi masowo podejmowali uchwały i stanowiska w tym zakresie, odmawiali zmian statutów sołectw, odmawiali udziału w szacowaniu, a nawet składali rezygnacje z urzędu lub grozili takimi krokami. O tym wszystkim informowaliśmy bezpośrednio Ministra Środowiska, oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Sprawą zajęła się także Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wszystkie te starania wieńczył poselski projekt ustawy – o zmianie ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw, zawarty w druku nr 2575. Ponieważ projekt wyczerpywał nasze oczekiwanie, Zarząd Związku udzielił mu pozytywnego wsparcia. Opinię naszą podtrzymaliśmy podczas parlamentarnych prac nad ustawą.

Jakie nowe rozwiązania będą obowiązywać w zakresie likwidacji szkód łowieckich po wejściu w życie ustawy?

Ustawa zmienia skład zespołu szacującego szkody łowieckie. W miejsce przedstawiciela jednostki samorządu terytorialnego wchodzić będzie przedstawiciel wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego, czyli jednostki nadzorowanej przez wojewodę. Pozostaje przy tym, co do zasady, niezmieniony tryb postępowania w sprawie szacowania szkód i ustalania wysokości odszkodowania. Koszty uczestnictwa przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego w szacowaniu szkód łowieckich pokrywane będą z funduszu leśnego (obecnie z funduszu leśnego mogą być pokrywane koszty organizacji szkoleń w zakresie szacowania szkód łowieckich). Wysokość zryczałtowanych kosztów udziału przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego w szacowaniu szkód łowieckich oraz ustalaniu wysokości odszkodowania określi rozporządzenie Ministra Środowiska wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środki finansowe funduszu leśnego będą przekazywane jednostkom doradztwa rolniczego na podstawie umów, w celu zwiększenia funduszu wynagrodzeń.

Z powyższą regulacją wiąże się zmiana przepisu dotyczącego zadań funduszu leśnego w zakresie finansowania parków narodowych. Zadanie polegające na finansowaniu określonych działań parków narodowych zostało przeniesione do grupy zadań o charakterze fakultatywnym. Tego rodzaju zadania mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgodnie z przepisem końcowym, ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiana tej ustawy jest pozytywnym przykładem skutecznego działania Związku Gmin Wiejskich RP wraz z wieloma gminami i innymi korporacjami samorządowymi w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów.

Wyświetlono 4 , dzisiaj 1
Skip to content