Rada Gminy Złota przyjęła uchwałę o przystąpieniu do Związku Gmin Wiejskich RP. Serdecznie witamy w szeregach Związku. Jesteśmy pewni, że z Państwa pomocą nasze wspólne działanie na rzecz obszarów wiejskich będzie jeszcze bardziej efektywne!
Położenie i walory Gminy Złota
Czyste powietrze
Gmina leży w południowej części woj, świętokrzyskiego wzdłuż rzeki Nidy na odcinku od Krzyżanowic do Żurawnik. Klimat łagodny, bardzo dobre gleby. Około 90 % obszaru zajmują parki krajobrazowe-Nadnidziański i Kozubowski. Dogodne położenie komunikacyjne w kierunkach północ-południe i wschód-zachód. Gmina graniczy z gminami Pińczów, Wiślica, Czarnocin i z powiatami Busko Zdrój, Kazimierza Wielka.
Odległość od większych aglomeracji:
- Kielce 60 km,
- Kraków 85 km,
- Katowice 150 km,
- Warszawa 220 km.
Warzywa i owoce
Gmina produkuje rocznie około 26 tyś. ton warzyw i 2,5 tyś. owoców, metodą konwencjonalną i ekologiczną. Są to surowce wysokiej jakości. Z warzyw największą produkcję stanowią : pomidory, ogórki, kapusta, cebula, selery, marchew, buraki ćwikłowe, natomiast z owoców – jabłka w szerokim asortymencie smacznych odmian.
Udostępnianie infrastruktury i zasobów gminy oraz gospodarki z sektora prywatnego na potrzeby inwestorów
- Gmina jest w pełni z elektryfikowana i zwodociągowana
- W około 95 % jest z telefonizowana
- W 70 % drogi gminne posiadają b. dobrą nawierzchnię (bitumiczną)
- W roku 2004 skanalizowana została miejscowość Chroberz
- Realizowany jest program kanalizacji gminy: Złota-Biskupice-Niegosławice-Nieprowice-Rudawa (2005-2006). Inwestycja realizowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
- Gmina jest członkiem Międzygminnego Związku „GAZOCIĄG” w Proszowicach. Przewidywany termin wejścia z inwestycją na teren gminy po roku 2006
- Możliwość nabycia ziemi na cele rolnicze i poza rolnicze
- W regionie występuje nadwyżka siły roboczej. Ponad 550 osób posiadających wykształcenie przeważnie zasadnicze i średnie chętnie podejmie pracę
- Gmina posiada sporządzoną ” STRATEGIE ROZWOJU GMINY „.
Kierunki współpracy w następującym zakresie:
- Rozwoju usług odnośnie produkcji tanich materiałów budowlanych i projektowania budownictwa wiejskiego
- Rozwoju usług mechanizacyjnych i motoryzacyjnych
- Rozwoju usług napraw sprzętu RTV,AGD, urządzeń elektrycznych, elektronicznych
- Rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego i przechowalnictwa płodów rolnych. oraz skupu zorganizowanego. Powyższe uzasadnia się deficytem usług, a w przypadku produkcji rolnej nadwyżki produktów rolnych, które nie można w pełni zagospodarować.
- Rozwoju turystyki i rekreacji, gdyż posiadamy walory przyrodniczo-krajobrazowe i zabytki kultury materialnej.
- Rozwój sektora usług „życia codziennego” (fryzjer, szklarz, itp.)