(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W dniu 28 kwietnia br. w Senacie RP odbyło się połączone posiedzenie  trzech komisji senackich: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Komisje zajęły się rozpatrzeniem ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Związek Gmin Wiejskich RP z uwagi na zaistniałą sytuację dotyczącą wątpliwości  stosowania procedowanych zapisów na ręce Marszałka Senatu przedłożył również swoją opinię.

Taką drogę wyrażenia swojego stanowiska przyjęło szerokie gremium instytucji i podmiotów prawnych oraz samorządowych ponieważ do komisji  wpłynęło kilkadziesiąt (blisko 60 link poniżej ) różnych opinii na temat ustawy. Po wysłuchaniu opinii ekspertów – naukowców, samorządowców w tym Związku Gmin Wiejskich RP, sędziów, Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka  przerwały obrady z uwagi na nieobecność przedstawicieli rządu i posła sprawozdawcy.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że  PKW nie jest od oceny przepisów, tylko od ich realizacji. Mówił, że komisja otrzymuje setki pytań, czy przygotowywać lokale wyborcze, czy przygotowywać spisy wyborców.

Senatorowie  uznali za niedopuszczalne jest, by w trakcie obrad komisji nie było przedstawicieli strony rządowej na posiedzeniu. Wskazywali także , że rząd chce łamać prawo tą ustawą i wobec tego rząd powinien bronić swojego stanowiska. Określili jednoznacznie, że chcą zadawać pytania rządowi i uzyskać odpowiedzi ważne dla 30 mln obywateli. W związku z tym komisja przerwała obrady do poniedziałku.  Na wniosek wicemarszałka Bogdana Borusewicza  komisje zdecydowały, że zwrócą się do rządu o przedstawienie projektów rozporządzeń do ustawy. Na wniosek senatora Bogdana Klicha  komisje zdecydowały, że zwrócą się do Ministerstw Cyfryzacji i Aktywów Państwowych oraz Poczty Polskiej o pełną dokumentacji czynności podejmowanych w związku z wyborami, chodzi m.in. o występowanie o spisy wyborców i przygotowywanie kart wyborczych. Komisje przyjęły też wniosek senatora Stanisława Gawłowskiego, aby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wypowiedziała się, dlaczego media publiczne twierdzą, iż Senat opóźnia prace nad ustawą.

 

https://www.senat.gov.pl/prace/senat/proces-legislacyjny-w-senacie/ustawy-uchwalone-przez-sejm/ustawy-uchwalone-przez-sejm/ustawa,964.html

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content