24 lipca 2024 roku odbyło się zdalne posiedzenie Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP). Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu Związku zwołał posiedzenie z powodu niecierpiącej zwłoki sytuacji związanej z pracami nad nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Przedstawione przez Ministerstwo Finansów (MF) założenia nowelizacji ustawy zakładają zmianę podstawy naliczania dochodów JST z tytułu udziału w podatku PIT i CIT z podatku należnego na dochody podatników. Projektowana ustawa ma zmniejszyć wpływ zmian podatkowych na dochody podatkowe JST. Ponadto projekt przewiduje także subwencję ogólną dla JST, których dochody będą niższe od potrzeb finansowych. Resort proponuje przy tym odejście od kilku rozdrobnionych rezerw subwencji ogólnej i utworzenie jednej „dużej” rezerwy na uzupełnienie dochodów JST. Po przeanalizowaniu przez członków Zarządu projektu ustawy stwierdzono, iż MF dokonało niewłaściwych szacunków potrzeb wydatkowych gmin, szczególnie tych z obszarami wiejskimi. Przyjęcie ustawy w takiej formie może prowadzić do załamania finansów gmin o niskim potencjale dochodowym oraz do dalszej ich marginalizacji w wyniku niezależnych od władz gmin zjawisk, czy tendencji, takich jak depopulacja i starzenie się społeczeństwa.
Duża liczba wskaźników proponowana w projekcie ustawy, a niezbędna w ocenie resortu finansów do kształtowania potrzeb wyrównawczych dla gmin zamiast wspierać dochodowo gminy w realizacji zadań i pokonywaniu trudności finansowych, wprowadza nieadekwatne czynniki, które są odrealnione w odniesieniu do niezbędnych potrzeb wydatkowych gmin. Dlatego też Zarząd ZGWRP, przyjął iż taka forma proponowanych zmian nie przyniesie oczekiwanych efektów, a w rezultacie może doprowadzić do zapaści finansów gminnych JST. Uzgodniono również, projekt ustawy wymaga dużo szerszych konsultacji i jeszcze głębszych analiz, dlatego konieczne jest przesuniecie wdrożenia ustawy.
Ponadto Zarząd podjął uchwały w sprawie delegowania przedstawicieli Związku do Europejskiego Komitetu Regionów na kadencję 2025-2030. I tak na funkcję członków Komitetu delegowano Stanisława Jastrzębskiego, Przewodniczącego Zarządu ZGWRP oraz Krzysztofa Iwaniuka, Wiceprzewodniczącego Zarządu. Na funkcje zastępców członków Komitetu wyznaczono Mariana Burasa, Burmistrza Morawicy oraz Mirosława Lecha, Wójta Korycina.
Zarząd przyjął także dwie uchwały:
- w sprawie zawarcia umowy pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji, a Związkiem Miast Polskich, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Powiatów Polskich i ZGWRP, dotyczącej wdrożenia modelu architektury informacyjnej;
- w sprawie delegowania przedstawiciela ZGWRP do prac w Radzie Programowej „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”. Do prac w Radzie z ramienia ZGWRP delegowano Dariusza Kubusa, Wiceprzewodniczącego Związku oraz Mariusza Marszała, Doradcę przewodniczącego Związku ds. legislacyjnych i programowych.