Ogłoszenie wyników 10 edycji rankingu Perły Samorządu oraz wręczenie wyróżnień będzie miało miejsce na odbywającym się w Gdyni, już po raz szósty, kongresie Perły Samorządu – organizowanym wspólnie przez redakcję „Dziennika Gazety Prawnej” i Miasto Gdynia. Organizatorzy rankingu i kongresu zapraszają nad polskie morze w dniach 18–19 maja 2022 r.
Nie obejdzie się bez tematów finansowych
„Chciałoby się żyć w trochę mniej ciekawych czasach, ale rzeczywistość pędzi jak inflacja i stawia przed samorządowcami coraz to nowe wyzwania. O nich wszystkich konkretnie, rzeczowo i praktycznie będziemy rozmawiali wspólnie. Nasze panelowe debaty są bowiem zaproszeniem do rozmowy z państwem o tym, co dla samorządców, lokalnych liderów i biznesu jest istotne” – napisali organizatorzy wydarzenia. Zaznaczyli też, że w trakcie kongresu dużo czasu zostanie poświęcone pieniądzom, a konkretnie temu, jak rewolucyjne zmiany w gospodarce wpływają i będą wpływać na finanse samorządów. Jak konstruować budżety, pozyskiwać środki, definiować inwestycyjne cele i jak mądrze do nich dążyć? Redakcja „Dziennika Gazety Prawnej” zaznacza przy tym, że rozmawiając o pieniądzach, nie da się uciec od kwestii regulacyjnych i ustrojowych. Ramy, w jakich działają lokalni liderzy, ulegają w ostatnich miesiącach i latach fundamentalnym zmianom. Dlatego rodzi się pytanie: „Jak rozumieć te procesy?”. Organizatorzy dodają, że podczas Kongresu uczestnicy będą mieli okazję zastanowić się, czego samorządowcy mogą się spodziewać w przyszłości i co mogą w niej zmienić.
Transformacja energetyczna i aspekty rozwojowe miast
Jednym z najważniejszych tematów, z którymi zmaga się cały kontynent, jest ambitny plan transformacji energetycznej oraz walki o czystą przyszłość naszej planety. Szczytne cele i wielkie słowa oznaczają dla lokalnych liderów konkretne, praktyczne, duże i drogie wyzwania. Kongres stworzy warunki do tego by porozmawiać o tym, jak zrozumieć te wyzwania i jak nimi zarządzić.
Wydarzenie będzie też okazją do dyskusji o tym, jak rozwijać się mają miasta. Zarówno w wymiarze przestrzennym (a tu warto odnieść się do zmian i planów regulacyjnych), jak i ludzkim. Demograficzna zmiana oznacza konieczność redefiniowania tego, co jest kluczową społeczną potrzebą – zauważa redakcja i dodaje, że pojawia się pytanie o to, czy i jaką politykę migracyjną i populacyjną powinny prowadzić samorządy. Z kolei pytania o jakość życia prowadzić będą uczestników do takich kluczowych kwestii, jak zdrowie i edukacja – tematów stale obecnych na kongresie Perły Samorządu.
Jak komunikować się z mieszkańcami?
Zaspokajanie potrzeb mieszkańców to jedno. Sprawą często o wiele trudniejszą jest odpowiednia komunikacja. Jak informować o działaniach lokalnych? Jak z szumu współczesnych mediów społecznościowych wybierać te wiadomości, które mówią nam prawdę o tym, czego większość mieszkańców naprawdę oczekuje? – pytają organizatorzy wydarzenia i dodają, że kontynuowana będzie tradycja ostatnich kongresów, podczas których temat komunikacji i dialogu z mieszkańcami stawał się coraz ważniejszy.
Jak co roku w Gdyni oprócz wyróżnień dla najlepszych gmin i włodarzy w rankingu Perły Samorządu wręczone zostaną także wyróżnienia w rankingu Skarbnik Samorządu oraz w konkursie Samorządowy lider komunikacji i promocji.
„Bardzo liczymy na Państwa obecność i aktywność. Jesteśmy przekonani, że kongres Perły Samorządu będzie dla naszych gości źródłem wiedzy i inspiracji. Tym, czym od lat – dzięki możliwości bezpośredniej rozmowy z samorządowymi liderami – jest dla nas” – podkreślają organizatorzy i zachęcają do uczestnictwa.
Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie: www.gazetaprawna.pl/konferencje/perlysamorzadu2022.
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zaznacza, że nie pośredniczy w przekazywaniu zaproszeń.