3 sierpnia br. z inicjatywy Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego odbyło się spotkanie strony rządowej z przedstawicielami Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dotyczącej obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach samorządów.
Podczas spotkania obie strony zgodnie stwierdziły , że trzeba jak najszybciej podjąć prace nad znalezieniem rozwiązań pozwalających na przywrócenie stanu równowagi w budżetach samorządów – Rozmawiano o propozycji zawartej w obywatelskim projekcie ustawy, ale też o innych możliwych rozwiązaniach, które pozwoliłyby uratować finanse samorządowe, m.in. o zwiększeniu wydajności systemu podatków i opłat lokalnych.
Pan Minister Boni zaprosił także przedstawicieli Komitetu na spotkanie z Premierem RP Donaldem Tuskiem, które ma się odbyć jeszcze w sierpniu, za około dwa tygodnie. Zdaniem przedstawicieli samorządów, tak szybki termin spotkania świadczy o tym, że rząd dostrzegł wagę problemu.
Samorządowcy mają nadzieję, że spotkanie z Premierem pomoże ukierunkować dalsze prace i nadać im odpowiednie tempo, bo obie strony są zgodne co do tego, że przywrócenie równowagi w systemie finansów samorządowych jest koniecznością. Powody są następujące:
- Utrzymanie zdolności samorządów do wykorzystania funduszy europejskich. To samorządy w dużym stopniu zostały zobowiązane do realizacji tego zadania. Samorządy to Polska. Jeśli mamy sięgać po kolejne fundusze unijne dla rozwoju naszego kraju, to musimy mieć do tego odpowiednią zdolność finansową.
- Nowe unijne dyrektywy, które Polska jest zobowiązana zrealizować, a które właśnie wchodzą w życie. Jedną z najważniejszych jest dyrektywa dotycząca zagospodarowania odpadów. Wprowadzenie ich w życie będzie wymagać ogromnych nakładów finansowych. Samorządy potrzebują zdolności i równowagi finansowej, aby mogły te dyrektywy wykonać. Jeśli Polska ich nie wprowadzi w życie, będziemy musieli zapłacić kary.
- Konieczność spłaty zaciągniętych zobowiązań finansowych (samorządy musiały zaciągnąć kredyty, aby zrealizować wcześniej podjęte zobowiązania związane m.in. z wykorzystaniem dotychczasowych funduszy europejskich). Teraz, z tych zobowiązań samorządy będą musiały się wywiązać. Zatem część pieniędzy, którą dysponują samorządy lub którą nawet uzyskają po zmianach ustawy o dochodach samorządowych będą musiały przeznaczyć na zwrot zobowiązań finansowych, a nie na nowe inwestycje. Przywrócenie równowagi finansowej samorządów potrzebne jest w dwójnasób!
Oprócz Ministra Boniego, na spotkaniu obecna była także Podsekretarz stanu Minister Magdalena Młochowska. Stronę Samorządową reprezentowali: Mariusz Poznański, Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, Wójt Gminy Czerwonak; Ryszard Grobelny, Prezes Związku Miast Polskich, Prezydent Poznania; Krzysztof Żuk, Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Prezydent Lublina; Krzysztof Iwaniuk, Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, Wójt Terespola; Eugeniusz Gołembiewski, Wiceprezes Unii Miasteczek Polskich, Burmistrz Miasta Kowal; Rudolf Borusiewicz, Sekretarz Generalny Związku Powiatów Polskich oraz Andrzej Porawski, Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich i Paweł Tomczak, Zastępca Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP.