(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W Toruniu zakończyło się XXXI Zgromadzenie Ogólne ZGW RP na które przyjechało ponad 350 przedstawicieli polskich gmin.

Zgromadzenie otworzył i przewodniczył mu Marek Olszewski, przewodniczący Związku. Prezydent Torunia Michał Zaleski przywitał uczestników Zgromadzenia i życząc dobrych obrad zaprosił także do odwiedzenia miasta.
W wystąpieniu inauguracyjnym przewodniczący Marek Olszewski powiedział między innymi, że polski samorząd jest wyjątkowy a Polska lokalna była przez lata wzorem dla innych krajów. Przyjeżdżały one i nadal przyjeżdżają aby uczyć się od nas samorządności. Jednak idea samorządności budowana od lat dziewięćdziesiątych stała się jakby „mniej dobra” co sprawiło, że Związek wraz z organizacjami reprezentowanymi w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego podjął debatę na jej temat. Marek Olszewski wspomniał o spotkaniu w Warszawie w dniu 16 marca, które zgromadziło 1600 samorządowców i o dokumentach, w które przekuła się samorządowa debata: Karcie Samorządności i Apelu Forum Samorządowego.

Przewodniczący odniósł się także do sprawy kadencyjności i podkreślił, że jest „naturalną rzeczą aby domagać się by przestrzegano prawa naszych wyborców”. W ostatnich wyborach nastąpiła zmiana w 30% samorządów a samorządowcy pracują od rana do nocy i nie przysypiają w poselskich ławach. „Polskę lokalną trzeba rozumieć, potrzeba jej czasu i pieniędzy”- mówił Olszewski wskazując na specyfikę pracy na przestrzeni kilku kadencji. Zaznaczył też, że prawo trzeba zmieniać ale w procedurach cywilizowanych a zmiany muszą być omawiane z ludźmi, którzy ten samorząd tworzą i będą tworzyli. Marek Olszewski wyraźnie zaznaczył, że stara się dystansować od partii politycznych i działać tak aby nie stanowić tła dla polityków.

Przewodniczący przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Związku za 2016 rok. Następnie Dariusz Strugała, skarbnik organizacji zreferował sprawozdanie z działalności finansowej. Delegaci jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu za działalność w 2016 roku.

Kolejnym punktem obrad była prezentacja kandydatów w wyborach uzupełniających do Komisji Rewizyjnej. Agnieszka Wojda wójt gminy Kocierzew Południowy została nowym członkiem Komisji.

W kolejnych głosowaniach delegaci przyjęli uchwały w sprawie budżetu, zasad i wysokości wypłaty diet oraz zwrotu kosztów podróży a także w sprawie ustanowienia wyróżnienia za wybitne zasługi dla samorządności lokalnej, ustanowienia  wyróżnienia za zasługi dla realizacji celów ZGWRP.

Dyrektor Wanda Klepacka  z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowała uczestnikom Zgromadzenia informacje o pracach nad projektem strategicznym „Pakt dla obszarów wiejskich”, który jest wpisany w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Dokument jest jednym z 5 projektów, za które odpowiada  MRiRW i będzie dokumentem porozumienia społecznego.

Sławomir Adamiec Dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawił stan wdrożenia reformy oświatowej w samorządach i jej finansowanie. W imieniu Minister Machałek podziękował samorządom za podjęcie uchwał i sprawne wdrażanie nowego ustroju w gminach.

Drugiego dnia Dyrektor Sławomir Adamiec kontynuował przekazywanie informacji o wdrażaniu i finansowaniu reformy oświaty. Odpowiadał też na pytania uczestników Zgromadzenia a dotyczyły one: nauczania indywidualnego, limitu uczniów w oddziałach, dowozu dzieci do szkół średnich, subwencji oświatowej, „ciężkich plecaków”, środków na oddziały przedszkolne.

Obrady zdominowała debata gdzie omówiono aktualną sytuację samorządu terytorialnego i podjęcie działań w obronie konstytucyjnych zasad samorządności. W debacie udział wzięli prof. Krystian Ziemski i Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej Ziemski & Partnerzy oraz Andrzej Maciejewski przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Marek Olszewski Przewodniczący ZGW RP przybliżył inicjatywę Samorządowego Komitetu Protestacyjnego zorganizowania w dniu 6 maja Marszu Wolności w Warszawie.

Na zakończenie obrad przyjęto stanowiska:

– Stanowisko w sprawie oświaty

– Stanowisko w sprawie procesu recentralizacji władzy publicznej oraz zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym

– Stanowisko w sprawie uruchomienia strategicznych projektów dla obszarów wiejskich wpisanych w „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”

Patronat medialny nad Zgromadzeniem objęły: „Wspólnota”, „Serwis Administracyjno Samorządowy”, „Serwis Samorządowy PAP”, „Gazeta Samorządu i Administracji”
Opieka medialna: TVP oddział Bydgoszcz

 

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content