Municipium, wydawca czasopism o tematyce samorządowej: „Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota” i „Pracownik Samorządowy”, jako organizator, zaprasza do udziału w XII edycji Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”. Konferencja odbędzie się 19-20 marca 2025 r. w Lublinie.
Jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z oświatą
Według organizatora, „Edukacja Przyszłości” to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce związanych z oświatą, które gromadzi liderów samorządowych, dyrektorów szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz najlepszych ekspertów w tej dziedzinie. Wspólnie rozmawiają oni o kluczowych wyzwaniach i możliwościach, jakie stoją przed współczesną edukacją.
W tym roku zwiększona została liczba zaplanowanych paneli. Odbędą się w czterech blokach, których tematyka będzie skoncentrowana wokół finansowania, zarządzania i nauczania. Po raz pierwszy jednym z tematów przewodnich będzie zdrowie psychiczne uczniów i nauczycieli oraz rola szkoły w przeciwdziałaniu kryzysom psychicznym. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać inspirujących prelekcji, wziąć udział w warsztatach i uczestniczyć w dyskusjach prowadzonych przez cenionych ekspertów i praktyków. Wydarzenie stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy oraz zdobycia praktycznej wiedzy, którą można wykorzystać w codziennej pracy – zaznacza Municipium.
Główne zagadnienia tematyczne
Organizator konferencji wskazał i opisał pokrótce główne zagadnienia tematyczne, które zostaną podjęte podczas wydarzenia. Będą to:
-
Finanse w edukacji: zarządzanie, wyzwania, dobre praktyki
Omówione zostaną wyzwania i możliwości finansowania oświaty, w tym wpływ nowych regulacji na budżety samorządów i jakość edukacji. Eksperci poruszą kwestie pozyskiwania funduszy, współpracy z organizacjami i biznesem oraz pisania wniosków o granty. Przedstawione zostaną także przykłady modernizacji infrastruktury szkolnej i zarządzania inwestycjami w obliczu niżu demograficznego.
-
Zarządzanie szkołą: bezpieczeństwo w cyfrowym świecie
Uczestnicy konferencji zastanowią się, jak szkoły mogą sprostać współczesnym wyzwaniom w zakresie zarządzania placówkami oraz ochrony danych i bezpieczeństwa uczniów. Uwaga osób biorących udział w wydarzeniu skupiona zostanie także na kluczowych aspektach nowoczesnego zarządzania, takich jak cyberbezpieczeństwo, organizacja pracy kadry nauczycielskiej czy przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli. Uczestnicy poznają praktyczne rozwiązania w zakresie ochrony dzieci, zarządzania danymi oraz wsparcia technologicznego.
-
Nauczanie przyszłości: innowacje, technologie, personalizacja
Tematem rozmów będą również nowe perspektywy w edukacji, dostosowane do zmieniającego się świata. Eksperci podzielą się wiedzą o wprowadzaniu sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii do nauczania, o profilowaniu w szkołach średnich, współpracy z sektorem prywatnym w rozwoju szkolnictwa branżowego oraz o przygotowywaniu młodzieży do zawodów przyszłości.
-
Zdrowie psychiczne wsparcie ucznia – klucz do zrównoważonej edukacji
Nowością w programie konferencji są tematy związane ze zdrowiem psychicznym młodzieży. Poruszone zostaną kwestie przeciwdziałania przemocy rówieśniczej i cyberprzemocy, uzależnienia od technologii oraz organizacji wsparcia psychologicznego. Uczestnicy poznają sprawdzone rozwiązania i przykłady udanej współpracy między rodzicami, nauczycielami i specjalistami, wspierające zdrowie psychiczne w szkołach.
Dwa dni debat, wykładów i warsztatów
Jak zaznaczyło Municipium, wyróżnikiem omawianej konferencji są jej uczestnicy i paneliści. Z jednej strony są to przedstawiciele władz samorządowych oraz urzędnicy miejscy, gminni i powiatowi, zajmujący się tematyką oświaty. Z drugiej strony udział w konferencji biorą dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele i eksperci oświatowi. „Edukacja Przyszłości” to dwa dni debat, wykładów i warsztatów w gronie wybitnych ekspertów i starannie dobranych praktyków – dodał organizator. To także liczne wydarzenia towarzyszące: strefy eksperckie, wystawy targowe i promocyjne, meeting roomy i warsztaty.
Nieodłącznym elementem konferencji jest Lubelski Wieczór Artystyczny, który uświetni występ Gwiazdy Wieczoru. Po koncercie uczestnicy będą mogli wziąć udział we wspólnej zabawie oraz kuluarowych rozmowach przy kolacji.
Współgospodarzem wydarzenia jest Miasto Lublin.
Więcej informacji o Konferencji, szczegółowy program oraz rejestracja: www.oswiataprzyszlosci.pl.
Konferencja objęta została patronatem m.in. przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.