(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Jutro w dniu 15 listopada Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zaprasza na wysłuchanie publiczne, którego tematem będzie m.in. projekt zmiany ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks Wyborczy. Wysłuchanie to odbędzie się w dniu 15 listopada br. w sali kolumnowej im. Kazimierza Pużaka, w Gmachu Sejmu (bud. C-D) o godzinie 12.00.

Wszystkich zainteresowanych udziałem, prosimy dzisiaj do godziny 10.00 o kontakt telefoniczny pod podanymi poniżej numerami telefonów:

– 502 416 862 – biuro poselskie w Olsztynie; biuroolsztyn.poselmaciejewski@gmail.com ,

– 502 416 863 – biuro poselskie w Ełku; biuroelk.poselmaciejewski@gmail.com.

 

Wysłuchanie związane jest z wniesionym do Marszałka Sejmu projektu posłów Prawa i Sprawiedliwości: „Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”, który obejmuje:

  • Zmiany przepisów ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa
  • Zmiany przepisów ustawy Kodeks wyborczy

Projekt zmian ustawy Kodeks Wyborczy zawiera zapis o wprowadzeniu ograniczenia pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta do dwóch kadencji, licząc czas od najbliższych wyborów samorządowych. Mimo że brak w projekcie ograniczenia liczenia kadencji  wstecz, nie zmienia to faktu, że rozwiązanie to jest niekonstytucyjne a z przytoczonym uzasadnieniem wprowadzenia dwukadencyjności nie możemy się zgodzić i rozmija się ono z prawdą (informacja poniżej). Projekt obejmuje również inne istotne zmiany w Kodeksie wyborczym i ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Projekt ten jest kolejnym impulsem do jednoczenia siły całego środowiska samorządów terytorialnych w obronie idei samorządności w Polsce.

Uzasadnienie do propozycji zmian wyboru wójtów, burmistrzów, prezydentów miast:

Projektodawcy wprowadzają zasadę dwukadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Wybory wójta, burmistrza i prezydenta miasta dotychczas nie były objęte zasadą kadencyjności. Dochodziło więc do sytuacji, w których jedna osoba mogła zajmować wymienione powyżej stanowisko przez kilkanaście lat. Wprowadzenie ograniczenia w sprawowaniu urzędu wójta, burmistrza, prezydenta miasta ma na celu m.in. wykluczenie zjawisk niepożądanych. Takimi zjawiskami może być powstanie szerokorozumianych powiązań korupcjogennych, powstawanie grup interesów, niekoniecznie związanych z rozwojem gminy czy miasta. Wprowadzenie limitu dwóch kadencji spowoduje również usprawnienie pracy wójta, poprzez intensyfikację jego prac w okresie kadencji, w zakresie przeprowadzenia wszystkich zaplanowanych pomysłów na rozwój społeczności lokalnych. Limit dwóch kadencji pozwoli również na nadawanie nowych impulsów do rozwoju gmin i miast. Wprowadzona kadencyjność zgodnie z założeniem będzie miała zastosowanie po raz pierwszy do wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, przeprowadzonych na obszarze całego kraju, zarządzonych w związku z upływem obecnej kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego wybranych w wyborach samorządowych, począwszy od 16 listopada 2014 r. – czyli od wyborów mających odbyć się w roku 2018. Ponadto wnioskodawcy proponują zmianę, zgodnie z którą kandydat na wójta będzie mógł kandydować, tylko do rady gminy na obszarze, której kandyduje na wójta. Argumentem przemawiającym za powyższą zmianą należy uznać chęć działania kandydata na wójta na rzecz lokalnej społeczności – w tym przypadku gminy. W sytuacji braku uzyskania poparcia jako kandydata na wójta będzie miał możliwość pracy jako radny, pod warunkiem uzyskania głosu wyborców.

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content