Serwis Samorządowy PAP zapowiedział dialog z Jadwigą Emilewicz, Wicepremierem i Ministrem Rozwoju. Dialog odbywać się będzie w trybie udzielania odpowiedzi na wcześniej zadane pytania. Całość będzie miała formę wypowiedzi wideo, który zostanie wyemitowany w przyszłym tygodniu. Redakcja serwisu prosi o zadawanie pytań do piątku 19 czerwca br. na adres: samorzad@pap.pl.
W imieniu ZGW RP posłaliśmy do redakcji poniższe pytania, bardzo ważne obecnie dla gmin z obszarów wiejskich.
Pytania do Pani Premier Jadwigi Emilewicz:
1. Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej wystosował do rządu (także do Pani Premier) wniosek w sprawie GMINNEGO BONU INWESTYCYJNEGO. Wiedząc, że inwestycje są najlepszym „narzędziem antykryzysowym”, – zaproponowaliśmy przyznanie każdej gminie z obszarami wiejskimi 1 mln zł. na inwestycje bezpośrednie lub na wkład własny do większych przedsięwzięć np. w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Idea BONU została pozytywnie przyjęta przez samorządy oraz wiele agend rządowych. Wydaje się, że wpisuje się także do planowanego programu wsparcia inwestycyjnego samorządów.
Stąd też pytanie: jakie Pani zdaniem zaproponuje się kryteria rozdziału środków, aby wspomóc przede wszystkim najmniejsze i najsłabsze samorządy? Naszym zdaniem to nie powinien być wskaźnik „g”, ale przede wszystkim gęstość zaludnienia. Im mniejsza, tym większa pomoc.
2. Jaki plan działania ma rząd, aby coraz bardziej niedoszacowana subwencja oświatowa i brak środków na podwyżki w oświacie od września br. nie były czynnikami blokującymi plan antykryzysowy i aby nawet ewentualna możliwość zadłużania się samorządów nie była skonsumowana właśnie na wydatki bieżące związane z oświatą, a nie na inwestycje?
3. Kiedy, u progu nowej perspektywy finansowej UE, możemy doczekać się wypracowania rzeczywistej polityki rozwoju obszarów wiejskich?
Wielokrotnie wyrażaliśmy opinię, że tylko skorelowana polityka regionalna, polityka rozwoju miast i polityka rozwoju obszarów wiejskich powinny tworzyć razem politykę rozwoju państwa. Regiony i miasta takie mają, a wieś nie. Nie doczekaliśmy się „Paktu dla wsi”, nad którym prace utknęły prawie trzy lata temu. Ulokowanie problematyki rozwoju obszarów wiejskich, na których jest coraz mniej gospodarstw rolnych w resorcie rolnictwa i oparcie finansowania ich rozwoju głównie przez II filar WPR nie likwiduje od lat olbrzymich dysproporcji w infrastrukturze i standardzie życia obszarów miejskich i wiejskich.
Leszek Świętalski, Sekretarz Generalny ZGWRP