(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

17 lipca 2024 r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Chociaż program posiedzenia przewidywał mniejszą liczbę punktów niż zwykle, to jednak – ze względu na wagę omawianych problemów oraz pilność wdrożenia proponowanych rozwiązań – było to posiedzenie wyjątkowe. W programie znalazły się m.in:. projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (UD70), a także projekty rozporządzeń Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (program posiedzenia dostępny tutaj).

Z zaangażowaniem o ochronie ludności i obronie cywilnej

Tomasz Szymański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), rozpoczynając posiedzenie Komisji podziękował stronie samorządowej za zaangażowanie w pracę nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Na konstruktywną i skuteczną współpracę z ekspertami, którzy reprezentowali samorząd, uwagę zwrócił natomiast Wiesław Leśniakiewicz, Podsekretarz Stanu w MSWiA. Przypomniał on m.in., że w prace nad projektem było zaangażowane Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiceminister zaznaczył, że przygotowane przepisy nie zastępują już obowiązujących aktów prawnych, lecz je dopełniają. Wiesław Leśniakiewicz zauważył też, że to właśnie samorządy są kluczowym elementem budowania odporności państwa na zagrożenia. Rolą rządu jest wspieranie samorządu i budowanie wspólnej odpowiedzialności. Wiceminister zapowiedział również otwartość na dyskusję nad przygotowanymi rozwiązaniami.

Właśnie w kontekście otwartości i konieczności wypracowywania optymalnych rozwiązań prawnych wypowiadali się przedstawiciele strony samorządowej. Zwrócili oni uwagę na kwestie dotyczące finansowania zadań, a także na podział obowiązków pomiędzy poszczególne organy administracji publicznej oraz na potrzebę uregulowania, w tym zakresie, współpracy ze służbami, inspekcjami i strażami. Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) wskazał wprost na zagrożenia w kontekście Funduszu Ochrony Ludności, z którego mają być finansowane zadania wynikające z ustawy. Przewodniczący Jastrzębski wskazywał również, że kluczowe jest zbudowanie odpornego systemu łączności, ponieważ gminy wiejskie mają problem nie tylko z dostępem do szerokopasmowego Internetu, ale również z zasięgiem telefonii komórkowej.

Głos w tej sprawie zabierali również inni przedstawiciele strony samorządowej, w tym reprezentanci ZGWRP. Wskazywali oni, że pozytywna opinia udzielona omawianemu projektowi nie kończy procesu zmian w ustawie, ponieważ istnieje konieczność dalszej rozmowy w kontekście uwag dołączonych do pozytywnej opinii.

Przywracanie normalności w procesie tworzenia gmin i ustalania ich granic

Leszek Świętalski, Dyrektor Biura ZGWRP odniósł się natomiast do pozytywnej opinii KWRiST w kontekście przywracania normalności w procedowaniu dotyczącym procesu tworzenia gmin i ustalania ich granic oraz siedzib ich władz, a także nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Podczas minionego posiedzenia członkowie KWRiST rozpatrzyli również inne akty prawne, a Związek reprezentowali: Stanisław Jastrzębski Przewodniczący Zarządu ZGWRP i Jacek Brygman, Wiceprzewodniczący Zarządu ZGWRP, który odniósł się do proponowanych zmian w ustawie odchodach JST, w kontekście informacji Ministra Finansów nt. planowanych kierunków zmian ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w zakresie kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego.

Z ramienia ZGWRP, w posiedzeniu udział wzięli także: Leszek Świętalski, Dyrektor Biura Związku i Mariusz Marszał, Doradca przewodniczącego ds. legislacyjnych i programowych.

Wyświetlono 93 , dzisiaj 1
Skip to content