Wczoraj, 24 sierpnia, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W agendzie spotkania znalazły się, jak zwykle, ważne tematy dotyczące obszaru samorządowego.
Strona samorządowa zgłosiła wiele uwag do zgłoszonych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska projektów aktów prawnych: do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych ujętych na strategicznych mapach hałasu, czy w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem. Krytycznie został oceniony projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) po zapoznaniu się z tym projektem ustawy, który nie został jeszcze uzgodniony międzyresortowo, przedłożył wniosek, aby jeszcze przed opiniowaniem tego projektu właściwe resorty udzieliły informacji o zakresie odstępstw projektu ustawy od dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/2184 z 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Chodzi przede wszystkim o informację, w jakim zakresie krajowy projektodawca zdecydowanie wykroczył poza unijne przepisy i zawarł w projekcie krajowe nadregulacje. Wiedza ta będzie niezbędna w procesie opiniowania przedłożonego projektu, a szczególnie oceny skutków regulacji w sferze organizacyjnej, technicznej i kosztowej. Wniosek jest pochodną wstępnych ocen ekspertów oraz uwag przekazywanych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) i branżowe jednostki realizujące zadania z zakresu wodociągów i kanalizacji.
Dyskusja nad projektem została ukierunkowana na zebranie opinii od wszystkich interesariuszy. W związku z powyższym jest jeszcze czas na analizę oraz skierowanie swoich uwag do Ministerstwa Infrastruktury, będącego autorem projektu.
W następnym tygodniu ma odbyć się robocze spotkanie konsultacyjne, podczas którego zostanie omówiony ww. projekt.
Ponadto do uzgodnienia trafił pakiet projektów rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie specjalnego obszaru ochrony siedlisk. Dużą dyskusję wzbudził wniosek ZGWRP i Unii Miasteczek Polskich o objęcie Rządową Tarczą Antyinflacyjną gospodarstw domowych oraz wszystkich instytucji publicznych, w tym szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków, domów dziecka, domów pomocy społecznych. Wprawdzie Rada Ministrów przyjęła projekt stosownej ustawy, który ma znacząco poprawić sytuację w obszarze wparcia zakupu nośników energetycznych, jednak strona samorządowa miała wiele pytań, na które tylko częściowo uzyskała odpowiedzi.
Osobną kwestią była katastrof ekologiczna na Odrze. Informacji na temat przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze, planowanych przedsięwzięć renaturyzacyjnych oraz mechanizmów wsparcia osób prywatnych, przedsiębiorców i samorządów, poszkodowanych w wyniku tej katastrofy udzieliła Małgorzata Golińska, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Podczas posiedzenia Zespołu ZGWRP reprezentowali: Leszek Świętalski, Dyrektor Biura Związku oraz Mariusz Marszał, doradca przewodniczącego Związku ds. legislacyjnych i programowych.