Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) wraz ze Związkiem Miast Polskich, Unią Metropolii Polskich oraz Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Województw Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza do udziału w warsztatach informacyjnych, które mają ułatwić jednostkom samorządu terytorialnego realizację przepisów zawartych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy opuścili ten kraj przez konflikt zbrojny. Warsztaty odbędą się online na platformie CLICKMEETING, 15 marca br. (wtorek) w godz. 10:00-12:15. Ze względu na wagę tematu warto, jak najszybciej dokonać rejestracji uczestnictwa!
Warsztaty są odpowiedzią na uchwalenie przez Sejm 12 marca br. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy opuścili ten kraj przez konflikt zbrojny. Chcąc pomóc we wdrażaniu tej regulacji, zapraszamy na pierwszą część otwartych warsztatów informacyjnych dla miast, powiatów i gmin.
Celem tzw. specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest stworzenie szczególnych regulacji prawnych zapewniających pomoc Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i przybyli na terytorium państwa polskiego. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach.
Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać będzie także pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę. Regulacja umożliwi ponadto wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy.
Uczestnicy warsztatów zapoznają się m.in. z wprowadzonymi przez Senat poprawkami, omówieniem oczekiwanych aktów wykonawczych do tej ustawy, a także ze sprawami związanymi z nadawaniem numeru PESEL, szkołami, ochroną zdrowia i pieczą zastępczą oraz pomocą społeczną. Doradzać będą przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej oraz reprezentanci korporacji samorządowych. Będzie także możliwość zgłaszania uwag do tej regulacji.
Prosimy o rejestrację swojego udziału w warsztatach wyłącznie poprzez formularz link https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/ukraina-warsztaty-1/register. Indywidualny link do udziału w spotkaniu otrzymacie Państwo mailowo na adres wskazany w formularzu w potwierdzeniu rejestracji.
Powyższe wydarzenie to pierwsza część warsztatów na temat specustawy. Już niebawem poinformujemy o dacie kolejnego spotkania dotyczącego finansów i zamówień publicznych.
Program pierwszej części warsztatów przedstawia się następująco:
Wprowadzenie [poprawki Senatu] – Zygmunt Frankiewicz, senator, prezes Związku Miast Polskich;
Omówienie zakresu ustawy (oczekiwane akty wykonawcze) – Marek Wójcik, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego;
PESEL – Krzysztof Krakowiecki-Kulesza, dyrektor Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie m. st. Warszawy/Maciej Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania Systemami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
Szkoły – Anna Grygierek, burmistrz Miasta i Gminy Strumień/Jerzy Jakubczuk, dyrektor Departament Współpracy z Samorządem Terytorialnym Ministerstwa Edukacji i Nauki;
Ochrona zdrowia i piecza zastępcza, pomoc społeczna – Izabela Chorzelska, zastępca dyrektora, Wydział Rozwoju Społecznego, Urzędu Miejskiego w Gdańsku;
Zakończenie – Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich – zaproszenie do składania uwag i wniosków do ustawy.