W dniach 4-5 lipca 2013r. delegacja ZGW RP dyrektor ZGW RP Paweł Tomczak i specjalista ds. kontaktów z zagranicą Waldemar Grzegorczyk przebywali w Ukraince pod Kijowem na oficjalne zaproszenie przewodniczącego Związku Małych Miast Ukrainy Pawła Kozyriewa, który poprosił o przedstawienie polskiego modelu współpracy rządu i samorządu oraz działań ZGW RP na forum „VІІІ Dorocznej Konferencji Miasteczek i Małych Gmin Ukrainy”. Blisko trzystu delegatów wysłuchało obszernej prezentacji pokazującej, jak ZGW RP reprezentuje interesy swoich członków na krajowych i zagranicznych forach, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. Pytano o dobre praktyki, które można adaptować na grunt ukraiński.
Samorządowcy ukraińscy, podobne jak nasi wójtowie podczas Kongresu Gmin Wiejskich RP, mieli okazję spotkania z przedstawicielami rządu i Parlamentu Ukrainy. W tym roku debatowali gorąco, między innymi z Hennadijem Temnykiem, Ministrem Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Gospodarki Gminnej Ukrainy, Dawidem Żwanią, szefem parlamentarnej Komisji Budowania Państwa i Samorządu Lokalnego oraz doradcami Prezydenta Ukrainy na temat wyboru modelu reform i rozpoczęcia ich wdrażania.
Merowie skarżyli się, że ich uwagi i postulaty nie są słuchane przez władze centralne, że formuła kontaktów rząd – samorząd jest niedostateczna, postulowali wzmocnienie siły reprezentującego ich Związku. Jak stwierdził przewodniczący Związku Paweł Kozyriew, ważne jest poznanie doświadczeń samorządowców z krajów sąsiadujących, państw, w których proces decentralizacji i reform samorządowych jest bardziej zaawansowany. Dlatego też, zaproszono gości z zagranicy: delegacje krajowych związków władz lokalnych z Polski, Mołdawii i Rumunii, prosząc o pokazanie przykładów dobrych praktyk, jak również eksperta Rady Europy i profesora z Instytutu Nauk Politycznych w Strasburgu, którzy nakreślili teoretyczne uwarunkowania przemian. „W tym kontekście” – jak zauważył moderator panelu Igor Stefanowicz Abramiuk – „szczególnie interesującym dla nas modelem do zaadaptowania na gruncie ukraińskim jest zaprezentowany przez kolegów z Polski model Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego”.