(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W głosowaniu 25 stycznia 2013r. posłowie znowelizowali ustawę śmieciową. Większość samorządów uważa, że nowela jest dla nich korzystniejsza od obecnych przepisów. Zmiany pozwolą gminom naliczać opłaty za wywóz odpadów według różnych metod, a nie tylko jednej.

W głosowaniu wzięło udział 452 posłów, za było 441 posłów, ośmiu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Posłowie w trakcie głosowania odrzucili poprawki SLD i Solidarnej Polski. W tym tę, która pozwalała gminom na bezprzetargowe powierzenie gospodarki odpadami lokalnym spółkom komunalnym.

Minister środowiska Marcin Korolec powiedział dziennikarzom, że bardzo się cieszy z werdyktu Sejmu, który gwarantuje przetargi na zagospodarowywanie odpadów jak i większą swobodę dla samorządów w kwestii ustalania cen za wywóz.

Podkreślił, że ustawa śmieciowa „pozostawia cały szereg możliwości takiego ułożenia polityki śmieciowej przez samorządy, jaki jest najlepszy w danym konkretnym przypadku”. Korolec pytany, czy wprowadzone w nowelizacji rozwiązania powodujące większą swobodę ustalania cen za śmieci przez władze lokalne spowodują większy bałagan, minister odpowiedział, że nie.

Bałagan fundowaliśmy sobie przez 20 lat wywożąc śmieci do lasów czy do rowów. Teraz racjonalność takich zachowań zniknie. Ta ustawa wiele porządkuje, ale daje również wiele rozwiązań, a nie jedno systemowe – dodał.

Minister zaznaczył także, że ustawa śmieciowa jest „nową wartością”. – To nie jest tak, że przyjeżdża jakaś śmieciarka i odbiera od nas śmieci i znika w nieznanym miejscu. Budujemy cały system odbioru i zagospodarowania tych śmieci. Odzyskujemy papier, szkło, metale, plastiki, a środowisko naturalne bardzo na tym zyska.

Wyświetlono 8 , dzisiaj 1
Skip to content