(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Związek Gmin Wiejskich RP ze szczególną uwagą zapoznał się z projektem  ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Projekt ten wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zamieścił na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji w serwisie Rządowy Proces Legislacyjny. Szczególnie ważne w ocenie ZGW RP jest  zestawienie zapisów projektowych z obowiązującymi zapisami prawnymi zawartymi w ustawie z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Opracowano na podstawie t.j. Dz.U. z 2020 r. poz.310 z późn.zm.).

 

Celem wprowadzenia nowelizacji ustawy było uruchomienie takich mechanizmów prawnych, że zakres zmian gospodarki wodnej miał zmierzać do wprowadzenia w obszarze regulacji takich instrumentów które zapewniają osiągnięcie celu Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Podejmując prace nad oceną projektu przedłożenia ZGW RP  zwrócił uwagę na obecnie obowiązujące zapisy ustawy Prawo Wodne. Poziom uzyskanych efektów jednoznacznie wskazuje nie tylko na skrajnie trudny charakter zamierzenia, ale jednocześnie ujawniła obszary z którymi nie poradziło sobie PGW WP.

Związek Gmin Wiejskich RP  uważa, że  przedstawiony projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy swoimi zapisami dotyczącymi zmian w dotychczasowych ustawach, a w sposób szczególny w odniesieniu do ustawy o samorządzie gminnym przenosi ciężar  zarzadzania zlewniami na obszarach gmin właśnie na gminy.

Dlatego też,  ZGW RP  oraz  strona samorządowa  KWRiTS zwróciły się do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,  a także Ministerstwa Rolnictwa  i Rozwoju Wsi o  niezwłoczne podjęcie prac, celem uzgodnienia  nowych zapisów, które w sposób jednoznaczny określą charakter kompetencyjny poszczególnych organów zarówno administracji rządowej jaki i samorządowej w świetle  projektowanej ustawy.

Na skutek uzgodnień został powołany zespół roboczy w skład którego weszli przedstawiciele strony rządowej jak również przedstawiciele strony samorządowej. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się w dniu 02 października br. i dotyczyło następujących zagadnień:

  1. Określenie „obszaru korzyści” z funkcjonowania urządzeń melioracji wodnych, wyłącznie grunty zmeliorowane czy szerszy zakres,
  2. Określenie podmiotów zobowiązanych do utrzymania urządzeń melioracji wodnych,
  3. Określenie podmiotów zobowiązanych do ponoszenia kosztów za utrzymanie urządzeń melioracji wodnych,
  4. Wskazanie organu właściwego w zakresie nadzoru nad utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych (spółki wodne + obszar nie objęty działaniem spółki wodnej),
  5. Finansowanie utrzymania urządzeń melioracji wodnych, uwzględniając funkcjonowanie spółek wodnych oraz obszarów nie objętych działalnością spółek wodnych,
  6. Planowanie utrzymania urządzeń melioracji wodnych, z uwzględnieniem: funkcjonujących spółek wodnych, obszarów gdzie nie ma spółek wodnych, zadań Wód Polskich w zakresie utrzymania wód, które są odbiornikami wód z systemów melioracyjnych. Poziom planowania i role poszczególnych podmiotów tj. gminy, powiatu, PGW WP, wojewody (aktualnie nadzorują związki spółek wodnych),
  7. Nadzór nad spółkami wodnymi. Propozycje wzmocnienia nadzoru nad spółkami wodnymi,
  8. Kontrola realizacji zadań utrzymaniowych, wykonawstwo zastępcze. Tryb postępowania,
  9. Poprawa ściągalności składek członkowskich w spółkach wodnych,
  10. Relacja  – składki członkowskie a ewentualna powszechna opłata,
  11. Rozwiązanie spółek nieaktywnych, nie posiadających majątku mogącego pokryć koszty likwidatora,
  12. Formy zachęty do zrzeszania się w spółki wodne.

Związek Gmin Wiejskich RP oraz pozostali przedstawiciele korporacji samorządowych zgodnie przedstawili stanowiska dotyczące wprowadzenia nowych zapisów projektowanej ustawy. Określając obszar korzyści związanych z funkcjonowaniem urządzeń melioracji wodnych, a także właściwy mechanizm dotyczący działania spółek wodnych. Na spotkaniu strona  rządowa reprezentowana była przez dyrektorów departamentu skutkiem czego ustalenia zostaną poddane konsultacjom w zainteresowanych resortach. Z uwagi na charakter spotkania (spotkanie online) jego dynamika sprowadzała się do prezentowania poszczególnych stanowisk korporacji samorządowych. W związku z powyższym biorąc pod uwagę, zasięg oraz  wagę zagadnień problemowych ZGW RP zwrócił się z prośbą do korporacji samorządowych o osobiste uczestnictwo członków zespołu w pracach nad tym projektem. Termin kolejnego spotkania został ustalony na dzień 06 października 2020 r.

Wyświetlono 2 , dzisiaj 1
Skip to content