W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy „O dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki sejmowe nr 382 i 382A). 3 czerwca br. sejmowa Komisja Finansów publicznych przedłożyła sprawozdanie z prac nad projektem ustawy (druk nr 390A). Zapisy ustawy, zwanej także „Tarczą 4.0”, były dyskutowane także wczoraj 3 czerwca br. na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Sekretarz strony samorządowej KWRiST – Andrzej Porawski dyskusję w tym zakresie podsumowuje następująco:
„W projekcie rządowym są zawarte pewne – naszym zdaniem niewystarczające – elementy pomocy dla JST.
Sprowadzają się one przede wszystkim do:
– rozluźnienia reguły zrównoważenia budżetu z art. 242 ufp w roku bieżącym oraz
– wyraźnego zwiększenia zdolności kredytowej, zarówno w odniesieniu do ubytków dochodowych w tym roku jak i na stałe (wskaźnik w art. 243).
Jest też kilka innych drobnych spraw: uelastycznienie wydatków z „korkowego” czy dodatkowe środki z tytułu gospodarowania mieniem Skarbu Państwa.
Obiecano także możliwość wcześniejszych transferów rat subwencji ogólnej.
Nie są natomiast wzięte pod uwagę nasze postulaty dotyczące:
– rekompensat ubytków spowodowanych nałożonymi przez rząd restrykcjami wobec gospodarki,
– czasowego zwolnienia z „Janosikowego”, przynajmniej na czas znaczących ubytków w naszych dochodach,
– zmniejszenia tzw. potencjału dochodowego o ulgi i zwolnienia udzielone w związku ze skutkami pandemii.
W trakcie prac w Komisji Finansów Publicznych nasze dalej idące postulaty są zgłaszane przez opozycję (głównie KO), ale większość rządząca wszystkie odrzuca.
Po uchwaleniu ustawy przez Sejm oczywiście ponowimy nasze postulaty w Senacie.”
Przedstawiciele ZGWRP w Komisji – Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący Związku i Jacek Brygman, Wiceprzewodniczący Związku w odniesieniu do projektu „Tarczy 4.0” wnieśli także o wydłużenie terminu składania wniosków do „Funduszu dróg samorządowych” na 2021 rok oraz o odstąpienie wymogów przedstawiania rozlicznych uzgodnień, m.in. w zakresie kanałów technologicznych. Ponadto zaprezentowali nasz wniosek w sprawie ustanowienia „GMINNEGO BONU INWESTYCYJNEGO”, a także szereg naszych uwag i wniosków wynikających z powziętych stanowisk i apeli dot. funkcjonowania gmin z obszarami wiejskimi w czasie pandemii. Wśród tych wniosków jeden dotyczy także Funduszy Sołeckich. Po pierwsze chcemy, aby z oczywistych powodów przedłużono termin podejmowania uchwał dot. Funduszu oraz aby była znowelizowana do obecnych realiów reguła kwoty bazowej. Ponadto Przewodniczący zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju o konsultowanie spraw dotyczących samorządów także ze Związkiem Gmin Wiejskich RP, a nie tylko z metropoliami i województwami. O spotkanie z Panią Wicepremier Jadwigą Emilewicz zabiegamy od wielu dni. Obecny na posiedzeniu Wiceminister Rozwoju Pan Robert Nowicki, w reakcji na postulat Przewodniczącego, zadeklarował, że spotkanie takie z pewnością się odbędzie w najbliższym czasie. Właśnie trwają czynności uzgodnieniowe dot. spotkania zaplanowanego na 8 czerwca br.
O jego przebiegu i wynikach poinformujemy niezwłocznie.
Leszek Świętalski
Sekretarz Generalny ZGW RP