(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W ramach współpracy z Kancelarią Prawną Dr Krystian Ziemski & Partners, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) zaprasza na webinarium pt. „Sygnaliści w jednostkach samorządu terytorialnego – obowiązki pracodawców na gruncie przepisów projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa”. Spotkanie w trybie online zaplanowane zostało na 11 marca br., na godz. 10:00 (czas trwania ok. 1,5 godziny).

Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa i brak implementacji dyrektywy

Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, tzw. sygnalistów, nakłada na pracodawców, w tym na pracodawców z sektora publicznego, szereg obowiązków związanych, m.in. z:

  • utworzeniem wewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości,

  • opracowaniem regulaminu zgłoszeń wewnętrznych,

  • przeprowadzaniem postępowań wyjaśniających,

  • działaniami zmierzającymi do ochrony sygnalisty.

Lektura przepisów budzi wiele wątpliwości. Pytania rodzą się zarówno u pracodawców, którzy już wdrożyli systemy zgłaszania nieprawidłowości, jak i u tych, którzy zobowiązani są do stworzenia właściwych procedur, w tym w jednostkach samorządu terytorialnego. Stąd też pomysł, by przedstawicielom Gmin przybliżyć kwestie związane z tą tematyką.

Podczas spotkania przedstawione zostaną założenia ww. projektu ustawy. Uczestnicy uzyskają wyjaśnienia, kto może być sygnalistą i z jakiej ochrony będzie korzystała taka osoba. Wskazane zostaną także obowiązki, jakie będzie miał pracodawca, zobowiązany do stosowania przepisów. Omówione mają zostać również korzyści z dobrze funkcjonującego systemu zgłaszania nieprawidłowości. Prelegentka wskaże też co oznacza brak implementacji dyrektywy o sygnalistach do polskiego porządku prawnego.

Kto przybliży temat webinarium?

Wiedzą w omawianym zakresie podzieli się Anna Gad, radca prawny, ze współpracującej ze Związkiem Kancelarii. Na co dzień zajmuje się ona doradztwem prawnym podmiotom gospodarczym, bankom, jednostkom samorządu terytorialnego oraz spółkom komunalnym, w zakresie ich bieżącej działalności. Mecenas Grad specjalizuje się w przygotowywaniu, negocjowaniu i opiniowaniu umów handlowych. Zajmuje się też indywidualnym i zbiorowym prawem pracy. Posiada ona bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw sądowych w zakresie prawa cywilnego, gospodarczego, a także prawa pracy i prawa rodzinnego. Prowadziła szkolenia i warsztaty m.in. z zakresu prawa cywilnego i prawa pracy, w tym samorządowego prawa pracy. Pomaga przedsiębiorcom zgodnie z prawem, skutecznie i etycznie prowadzić ich biznes.

Udział bezpłatny, ale wymagane uprzednie zgłoszenie

Warto zaznaczyć, że dla przedstawicieli Gmin uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne, choć wymaga uprzedniego zgłoszenia udziału na adres mailowy ZGWRP: biuro@zgwrp.pl. Wydarzenie odbędzie się na platformie VMS (link umożliwiający dołączenie do spotkania zostanie przesłany na adres mailowy wskazany w zgłoszeniu). Na zgłoszenia czekamy do 10 marca br.

Wymagania techniczne

Poniżej podajemy wymagania techniczne, które należy spełnić, by móc uczestniczyć w spotkaniu:

1. Urządzenie z systemem operacyjnym co najmniej MS Windows 8, Android 7, iOS 10;

2. Łącze internetowe o przepustowości najwolniejszego strumienia co najmniej 2 Mbps;

3. Przeglądarka WEB Mozilla Firefox lub Google Chrome, w wersji aktualnej lub dwóch poprzednich bądź innej w pełni wspierającej WebRTC.

Zalecamy wyłączenie mikrofonów i kamer w Państwa urządzeniach podczas spotkania i zachęcamy do korzystania z dobrej jakości połączenia internetowego!

Wyświetlono 11 , dzisiaj 1
Skip to content