(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Obywatelski projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego drugi raz przedstawił posłom na posiedzeniu w dniu 25 listopada 2015r. przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Andrzej Porawski dyrektor biura Związku Miast Polskich. Liderem tej inicjatywy jest Związek Gmin Wiejskich RP. Związek zaproponował wpisanie do projektu punktu dotyczącego subwencji środowiskowej. Dzięki gminom wiejskim i miejsko – wiejskim udało się zdobyć głosy popierające projekt.

Projekt ma trzy główne części i zakłada: zwiększenie udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach budżetu państwa z podatku dochodowego od osób fizycznych, przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w podatkach i opłatach lokalnych spowodowanych przez zmiany ustawowe oraz wprowadzenie subwencji ekologicznej dla gmin, na terenie których znajdują się obszary chronione.  Projekt powstał w 2012 r. i w grudniu tamtego roku odbyło się jego pierwsze czytanie. Prezydium Sejmu skierowało wtenczas projekt do dalszych prac w Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych ale prace nad nim przerwano.

Andrzej Porawski podkreślił, że głównym powodem zgłoszenia tego projektu ustawy był fakt, że w wyniku zmian w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych, które były wprowadzone po roku 2005, uchwalone w latach 2006–2007, a wprowadzane w życie w 2008 i 2009 r., dochody budżetów jednostek samorządu terytorialnego spadły, podobnie zresztą jak dochody budżetu centralnego. Na to nałożyły się jeszcze inne zmiany ustawowe (np. słynna zmiana Prawa budowlanego, która spowodowała zmniejszenie podatku od nieruchomości), które nie były rekompensowane. Andrzej Porawski wskazał, że w roku 2012 o niektórych skutkach zmian mówił w trybie przypuszczającym ale teraz one już są – zdarzyły się w międzyczasie. W projekcie przygotowanym przez samorządowców zaproponowano, by uzupełnić finansowe ubytki zwiększając procentowy udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT): gmin z 39,34 proc. do 48,78 proc, powiatów – z 10,25 proc. do 13,03 proc. oraz województw – z 1,6 proc. do 2,03 procent.
Projekt przewiduje też przywrócenie zasady rekompensowania strat w dochodach własnych JST, zgodnie z gwarancjami konstytucyjnymi. Proponowane przepisy wprowadzają także subwencję ekologiczną dla gmin, na terenie których znajdują się obszary chronione. Andrzej Porawski zwrócił uwagę na wiele możliwych sposobów wzmocnienia systemu finansów samorządowych i wyraził nadzieję, że samorządowcy którzy trzy lata temu uczestniczyli w zbieraniu podpisów a teraz są na sali sejmowej przychylniej niż w 2012 roku przyjmą tę inicjatywę.

W dyskusji o projekcie wzięli udział posłowie: Maria Zuba (PiS), Waldy Dzikowski (PO), Andrzej Maciejewski (Kukiz’15), Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Piotr Zgorzelski (PSL) a także Hanna Majszczyk Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Wyświetlono 2 , dzisiaj 1
Skip to content