Podczas posiedzenia Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyło się w dniach 18-19 stycznia br. w Poznaniu przyjęte zostało stanowisko w sprawie: zmiany przepisów regulujących egzekucję należności innych niż świadczenia alimentacyjne z wynagrodzenia za prace.
W stanowisku zwrócono uwagę, że w przypadku gdy osoba pracująca otrzymuje najniższe wynagrodzenie, to samorządy często nie są w stanie odzyskać przysługujących im należności za realizowane usługi publiczne.
„Nie można też zapominać o konsekwencjach dla samorządów gminnych w kontekście niemożności odzyskania wierzytelności związanych z zobowiązaniami podatkowymi oraz opłatami za usługi publiczne. To ma duże znaczenie dla dochodów gmin oraz możliwości zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców, dotyczy to na przykład czynszu za lokale komunalne, gospodarki odpadami, podatku od nieruchomości oraz odszkodowań” – wskazano w stanowisku.
„Potrącenia w wysokości 25% wynagrodzenia pozwoliłyby zmniejszyć skalę nieściągalnych należności i przyczynić się do unikania ich powstawania w przyszłości, jednocześnie nie wpływając znacząco na sytuację finansową i zdolność do przeżycia zadłużonych osób” – argumentuje Zarząd Związku.
Treść stanowiska dostępna jest tutaj.