Gmina Sokółka, woj. podlaskie podjęła uchwałę o przystąpieniu do ZGW RP. Witamy serdecznie w naszych szeregach i wierzymy, że wspólne działanie będzie jeszcze bardziej efektywne!
Gmina Sokółka to urokliwy teren położony w północnej części Niziny Podlaskiej. Od strony wschodniej graniczy z Białorusią, od zachodniej – otacza ją Puszcza Knyszyńska. Przez miasto przebiega międzynarodowa trasa drogowa i kolejowa Warszawa – Grodno i dalej w kierunku na Wilno, Rygę, Sankt Petersburg, Mińsk, Moskwę.
Posiadająca 400-letnią tradycję Sokółka leży na styku kultur Wschodu i Zachodu. Usytuowanie na obszarze przygranicznym i historyczne losy sprawiły, że przez wieki krzyżowały się tutaj wpływy różnych narodowości: Polaków, Białorusinów, Żydów, Tatarów, Rosjan, Litwinów, Niemców. Sokółka i jej okolice to prawdziwa mozaika kulturowo – etniczna.
W ciągu ostatnich 20 lat miasto i gmina Sokółka zmieniły się nie do poznania. Dotyczy to przede wszystkim infrastruktury. W tym okresie zrobiono bardzo dużo – wyremontowano dziesiątki kilometrów ulic i chodników w różnych częściach miasta i gminy. Wybudowano wiele nowoczesnych obiektów, wśród których znalazły się m.in.: kryta pływalnia przy Ośrodku Sportu i Rekreacji (oddana do użytku w 2001 roku), sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 (można z niej korzystać od 2008 roku), kompleks boisk sportowo – rekreacyjnych im. Piotra Nurowskiego przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sokółce (udostępniony użytkownikom w 2010 roku), a także blok komunalny przy ul. Majowej w Sokółce.
W 2007 roku do Sokółki wróciła (po kilkuletniej przerwie) impreza, z którą kojarzone jest nasze miasto. Chodzi o Letnią Akademię Wiedzy o Tatarach Polskich, jaka narodziła się w Sokółce w 1999 roku. Impreza przyciąga do naszego miasta mieszkańców różnych zakątków Polski i Europy. W jej organizację zaangażował się Urząd Miejski w Sokółce oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski (jest to organizacja, która skupia w swoich szeregach pięć gmin: Sokółkę, Krynki, Szudziałowo, Sidrę i Kuźnicę; jej celem jest aktywizacja terenów wiejskich i promocja kultury; Stowarzyszenie uzyskało ponad 6 mln zł na realizację celów statutowych).
Sokółka kojarzona jest również z hodowlą koni zimnokrwistych rasy sokólskiej. Ich nazwa pochodzi stąd, że najbardziej wartościowe gniazdo tych zwierząt wyhodowano właśnie w rejonie Sokółki. Było to po 1945 roku. Na Sokólszczyźnie organizowane są cykliczne wystawy koni rasy sokólskiej. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.
-
URZĄD MIEJSKI W SOKÓŁCE
16-100 Sokółka, Plac Kościuszki 1
Telefon: +48 085 711-09-00
Faks: +48 085 711-09-11
E-poczta: sokolka@sokolka.pl
E-poczta dla spraw urzędowych:
kancelaria@sokolka.pl