(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W dniu 28 listopada 2013r., na sesji plenarnej Komitetu Regionów UE w Brukseli gościła prof. Danuta Hubner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego. W czasie sesji przedstawiła wyniki negocjacji międzyinstytucjonalnych w sprawie pakietu spójności na lata 2014 – 2020. Poinformowała o zakończeniu procesu ustalania treści sześciu rozporządzeń regulujących te zagadnienia oraz planowanym wejściu regulacji w życie z dniem 2 stycznia 2014 r. W imieniu grupy politycznej Przymierze Europejskie zabrał głos Jerzy Zająkała, członek Komitetu Regionów UE reprezentujący Związek Gmin Wiejskich RP.

 

 

Podziękował za wkład Parlamentu Europejskiego w udoskonalenie tekstu rozporządzeń, które jego zdaniem są aktualnie bliższe oczekiwaniom społeczności lokalnych. Stwierdził, że ta pozytywna zmiana tekstu rozporządzeń wobec projektów przygotowanych przez Komisję Europejską potwierdza słuszność włączenia w proces decyzyjny Parlamentu Europejskiego. Pan Zająkała wyraził troskę o przyszłość obszarów wiejskich wobec bardzo widocznego w czasie wielomiesięcznej debaty nadawania priorytetu wspierania głównie miejskich ośrodków wzrostu. Stwierdził, że zachowanie żywotności i rozwój obszarów wiejskich leży w interesie całej populacji, a nie tylko środowisk wiejskich. Dodał, że Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności oraz Europejski Fundusz Społeczny winny służyć gminom wiejskim jako narzędzia:

  • tworzenia i rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • poprawy standardu życia poprzez nową i zmodernizowaną infrastrukturę komunalną,
  • skomunikowania obszarów wiejskich z miejskimi obszarami wzrostu.

Poinformował, że ma świadomość, iż na poziomie europejskim procedura ustalania treści rozporządzeń została zakończona i aktualnie następuje ustalanie treści programów na poziomie krajowym i regionalnym. Zapytał, czy w świetle ostatecznych treści rozporządzeń pakietu spójności są ograniczenia w kierowaniu środków na obszary wiejskie? Przewodnicząca Hubner odpowiedziała jednoznacznie, że rozumie troskę o przyszłość rozwoju obszarów wiejskich, ale stwierdza jednoznacznie, że nie ma w treści rozporządzeń ograniczeń w kierowaniu środków na rozwój obszarów wiejskich. Dodała, że wszelkie przedsięwzięcia rozwojowe, również te zamierzone do realizacji na wsi muszą spełniać ogólne wymogi dotyczące w takim samym stopnia miast, jak i obszarów wiejskich. Odpowiadając Panu Zająkale zwróciła także uwagę na nowy instrument w postaci obszarów funkcjonalnych, w ramach których zawierają się także gminy wiejskie. Ten instrument umożliwia przygotowanie pakietu zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

Wyświetlono 8 , dzisiaj 1
Skip to content