2 grudnia br. Serwis Samorządowy PAP, już po raz drugi, ogłosi wyniki ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia”. W tym roku pod lupę wzięte zostały 63 wskaźniki.
Jak podaje Serwis Samorządowy PAP, ranking to próba odpowiedzi na pytanie, gdzie w Polsce żyje się najlepiej. Miarą jest Wskaźnik Jakości Życia, opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Na ów syntetyczny wskaźnik składają się 63 wskaźniki cząstkowe, opisujące jakość życia z uwzględnieniem obszarów takich jak: środowisko naturalne, rozwój demograficzny, rozwój społeczno-ekonomiczny, rynek pracy, warunki mieszkaniowe, infrastruktura osadnicza i ład przestrzenny, zdrowie i bezpieczeństwo, dostępność i jakość usług, dziedzictwo, kultura i rekreacja, a także spójność i aktywność społeczna.
W tym roku Ranking jest przygotowywany po raz drugi i – jak zaznacza Serwis Samorządowy PAP – z tym większą satysfakcją, że pierwsza edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem środowiska samorządowego, a organizator otrzymał wiele pozytywnych sygnałów ze strony gmin.
Ogłoszenie tegorocznych wyników Rankingu „Gmina dobra do życia” nastąpi 2 grudnia br., podczas uroczystej gali w Warszawie. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – transmisja na żywo zostanie przeprowadzona na samorzad.pap.pl.
Podczas gali ogłoszone zostaną Gminy dobre do życia w każdej z pięciu kategorii:
- miasta na prawach powiatu;
- strefy podmiejskie miast na prawach powiatu;
- gminy z siedzibą powiatu ziemskiego;
- gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców;
- gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.
W tym roku oprócz nagród dla laureatów pierwszych miejsc Rankingu, wręczone zostaną także nagrody specjalne dla gmin, które aktywnie działają na rzecz jakości życia w obszarach szczególnie istotnych dla rodzin. Te samorządy wyłonione zostaną we współpracy z Instytutem Pokolenia na podstawie oddzielnej analizy kilkunastu składników wybranych ze Wskaźnika Jakości Życia. Będą to wskaźniki, które badają sześć Obszarów Funkcjonowania Rodziny.
Relacje z wydarzenia ukażą się na stronie internetowej Serwisu Samorządowego PAP. Będzie tam można zapoznać się również z wynikami rankingu oraz szczegółami dotyczącymi metodologii, w tym wskaźnika syntetycznego, który decydował o lokacie danej gminy.
Patronat honorowy nad Rankingiem „Gmina dobra do życia” objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Ranking został objęty także patronatem ogólnopolskich organizacji samorządowych wchodzących w skład Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Miasteczek Polskich oraz Unii Metropolii Polskich. Partnerami Rankingu są Play i bank Pekao SA.