(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Związek Gmin Wiejskich RP wraz z czterema korporacjami samorządowymi podpiszą porozumienie o zacieśnieniu współpracy w sprawie przeciwdziałania metodom, które zmierzają do ponownej centralizacji państwa. Samorządowcy chcą być partnerami rządu przy wprowadzaniu zmian prawnych, w szczególności tych, które dotyczą funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego oraz ich społeczności lokalnych. Przedstawiciele korporacji uczestniczyli w Konwencie Marszałków RP, który odbył się 2-3 sierpnia 2016 r. w Szczecinie. Zaakceptowana przez nich treść dokumentu zostanie teraz przekazana do formalnej akceptacji zarządów korporacyjnych.

„Nie” dla centralizacji. Samorządowcy przypominają, że budowana od 27 lat samorządność jest uznawana za jedno z największych osiągnięć polskiej transformacji. Ich zdaniem ostatnio obserwowane są tendencje do centralizacji państwa. Deklaracja ma na celu wzmocnienie głosu samorządów różnych szczebli w rozmowach z rządem. Samorządowcy mają obawy, że ich głos przestaje się liczyć w dyskusji nad nowymi rozwiązaniami proponowanymi przez rząd. Przejawia się to  między innymi w zapowiedziach zmian w systemie ochrony zdrowia i edukacji, a także nowelizacji Prawa wodnego, które były najgorętszymi tematami Konwentu Marszałków w Szczecinie.

Porozumienie parafowali: Marek Olszewski – przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP i wójt gminy Lubicz, Janusz Gromek – członek Zarządu Związku Miast Polskich i prezydent Kołobrzegu, Olgierd Geblewicz – prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Ludwik Węgrzyn – prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich i starosta Powiatu Bochnia, Wojciech Długoborski – prezes Zarządu Unii Miasteczek Polskich i zastępca burmistrza gminy Chojna.

 

Wyświetlono 7 , dzisiaj 1
Skip to content