(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Jak zapewniają organizatorzy II Samorządowego Kongresu Finansowego – Grupa MTP i Centrum Myśli Strategicznych – w trakcie wydarzenia odbędą się kluczowe rozmowy na temat przyszłości finansowej samorządów. Wydarzenie zostało zaplanowane w dniach 11-12 kwietnia 2022, odbędzie się w Sopocie i jest realizowane w ramach inicjatywy Local Trends.

Uzupełniony program wydarzenia

Organizatorzy zaznaczają, że program wydarzenia został uzupełniony o tematy związane z przygotowaniem strategii działań w obliczu skutków wojny w Ukrainie. Podczas II Samorządowego Kongresu Finansowego do wspólnych rozmów usiądą przedstawiciele instytucji unijnych, rządu Rzeczypospolitej Polskiej, samorządów, a także przedsiębiorców i środowisk naukowych.

Wystąpienie inauguracyjne pt. „Spójność w warunkach wyzwań rozwojowych i obaw o wykluczenie” wygłosi Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform w Komisji Europejskiej, odpowiedzialna m.in. za współpracę z państwami członkowskimi w celu zapewnienia pełnego i efektywnego wykorzystania funduszy Unii Europejskiej (UE) oraz nadzoru nad wydatkami.

Pierwsza sesja plenarna – „Polskie i Europejskie polityki rozwojowe w polskich samorządach, a skutki wojny w Ukrainie” poprzedzona zostanie wystąpieniem pt. „Holistyczna przemiana a zrównoważone miasta przyszłości” Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach 2022. Debatę, której gospodarzem jest Samorząd Województwa Pomorskiego, poprowadzi prof. Jerzy Hausner, a udział wezmą wspomniana Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Jakub Banaszek, prezydent miasta Chełm oraz Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu, bieżącej sytuacji ekonomicznej i wojny

Obecna sytuacja zagrożenia kryzysem humanitarnym nie powinna być analizowana bez szerszego spojrzenia na otoczenie makroekonomiczne i prognozy dla polskiej koniunktury gospodarczej – zwracają uwagę organizatorzy i wskazują przy tym na tak istotne zagadnienia, jak finansowanie szpitali samorządowych, kwestie standardu usług publicznych, problematyka zarządzania długiem lokalnym czy tendencje demograficzne i migracyjne.

 

Wobec wzrostu niepewności przy planowaniu budżetów samorządowych oraz rosnącej skali wyzwań związanych z podejmowaniem nadzwyczajnych środków łagodzenia kryzysu, rozbudowany został kontekst dyskusji z udziałem Sebastiana Skuzy, sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej – „Finanse samorządów z perspektywy Polskiego Ładu, bieżącej sytuacji ekonomicznej i wojny”.

Współpraca w obliczu kryzysu migracyjnego

Pomoc doraźna, niezwykle potrzebna w pierwszych dniach i tygodniach z czasem musi zostać zastąpiona przez rozwiązania systemowe oraz wsparcie krótko- i długoterminowe. Samorządy potrzebują wytyczenia kierunków dla swoich strategii, perspektywy stabilnej przyszłości finansowej, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz możliwości skoordynowania wspólnych działań w wielu dziedzinach. Konieczne jest wypracowanie planu działania na kolejne miesiące oraz mapowanie przyszłych wyzwań dla lokalnych gospodarek – podkreślają organizatorzy Samorządowego Kongresu Finansowego.

Do programu włączona została debata „Jak pomagać? Samorządy, rząd i NGO w obliczu exodusu z Ukrainy”, której gospodarzami będą Miasto Sopot i Caritas Polska. Zaproszeni do udziału Jacek Karnowski, prezydent miasta Sopotu, ks. Marcin Iżycki, dyrektor w Caritas Polska, prof. Maciej Duszczyk reprezentujący Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy, a także Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP – postarają się odpowiedzieć na aktualne w dniu kongresu pytania związane z rolą rządu, samorządu, biznesu i obywateli.

Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.localtrends.pl.

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content