(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

We wtorek, 8 marca, odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej dotyczące rozpatrzenia informacji na temat wpływu podwyżek cen energii elektrycznej na sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego i możliwości działań osłonowych.

Informację przedstawił Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa. W wypowiedzi ministra można było usłyszeć o podjętych do tej pory, a znanych stronie samorządowej działaniach rządu, dotyczących tarczy antyinflacyjnych i zniesienia podatku VAT na gaz, oraz jego obniżeniu na ciepło systemowe. Wiceminister, jako odpowiedzialne za obecną sytuację, dotyczącą strategicznych obszarów bezpieczeństwa energetycznego państwa, wskazał wysokie ceny uprawnień do emisji związanych z ETS-em, czyli unijnym systemem handlu takimi uprawnieniami, warunki pogodowe oraz przemyślane działania Gazpromu, na które to czynniki Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) zwrócił uwagę na specjalnym posiedzeniu Zespołu Infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Minister wskazał na bardzo złożoną obecną sytuację, dotyczącą elementów składowych wpływających na ceny nośników energii i na ukierunkowanie i rozszerzanie działań w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE), ze szczególnym uwzględnieniem geotermii. Podczas posiedzenia ZGWRP pytał o powody zaniechania działań prowadzących do odblokowania obszaru lądowej energetyki wiatrowej oraz zwiększenia jej potencjału w wolumenie energii odnawialnej, nie uzyskując odpowiedzi poza wskazaniem, że do procedowania przedmiotowej ustawy właściwy jest inny resort.

Związek pytał również o plan wsparcia jednostek samorządu terytorialnego (JST) w związku z podwyżkami cen energii. Minister oczywiście potwierdził, że wpływ podwyżek cen energii elektrycznej na sytuację finansową JST jest niewątpliwy i dodał, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie planuje w tej sprawie nowych rozwiązań. Jasny przekaz z strony wiceministra jednoznacznie wskazuje, że samorządy będą musiały same uporać się ze skutkami rosnących cen nośników energii. Sytuację z komisji skomentował również Portal Samorządowy w artykule „Resort Klimatu: Nie ma planów wsparcia JST w związku z podwyżkami cen energii”.

Wyświetlono 2 , dzisiaj 1
Skip to content