(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Wśród gmin wiejskich dominują od lat Kleszczów, Rewal i Rząśnia, ale za ich plecami dzieje się wiele ciekawego. Na miejscu tuż za podium umocniły się Kobierzyce, a do pierwszej dziesiątki awansowały po raz pierwszy Grębocice i Kampinos.

 

Przed Państwem kolejna edycja rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Warto obserwować zmiany w pierwszych dziesiątkach, ale trzeba docenić także samorządy, które od lat systematycznie poprawiają swoją pozycję znajdując się poza najbardziej eksponowanymi miejscami. Wśród wszystkich kategorii uwagę zwraca awans Dąbrowy Górniczej i Tarnowa, a także m.in. Grębocic, Kampinosu czy Wysokiego Mazowieckiego. W kategorii gmin wiejskich zwracają uwagę awanse Postomina, Cycowa, Nieporętu czy Baranowa i Perzowa.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).

– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

Niestandardową zmianą w rankingu jest zniknięcie Ostrowic, które zlikwidowano z powodu wysokiego zadłużenia w parabankach, ich terytorium zostało podzielone między sąsiednie gminy: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Przejęcie fragmentów uboższego i zadłużonego sąsiada nie wpłynęło dobrze na ich pozycję w zestawieniu – miasto powiatowe Drawsko Pomorskie jest o 7 pozycji niżej, niż w roku ubiegłym (spadek z 38. na 45.), a Złocieniec zjechał aż o 120 oczek w (z 367. miejsca wśród małych miast na 487.).

Pełny ranking zamożności samorządów: https://wspolnota.org.pl/news/ranking-bogactwo-w-przededniu-kryzysu

Wyświetlono 3 , dzisiaj 1
Skip to content