(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl
Odbyło się: 14 października 2024

Podejmując temat przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce należy mieć świadomość wielu wyzwań, przed którymi stoją wspólnoty lokalne i regionalne oraz osoby sprawujące w ich imieniu władzę na danym terytorium. Na przyszłość samorządów wpływać będą niewątpliwie zadania związane z rozwojem demokracji i partycypacji społecznej, z koniecznością coraz większej intensyfikacji działań w takich obszarach, jak choćby ochrona środowiska czy też cyfryzacja usług świadczonych mieszkańcom. Wyzwaniem pozostaną niewątpliwie obszary ujemnego bilansu demograficznego, starzenia się społeczeństwa, a co za tym idzie także efektywnej, również w wymiarze ekonomicznym, edukacji.

Na te kwestie nakładać się będą także działania polityczne. To bowiem właśnie od woli polityków, głównie szczebla centralnego, zależeć będzie dalszy rozwój decentralizacji państwa lub – co także niewykluczone i co można było obserwować na przestrzeni kilku ostatnich lat – powrót do idei centralnego zarządzania krajem.

Te właśnie tematy staną się przyczynkiem do dyskusji, która we wtorek 15 września, o godz. 14:00, rozpocznie się w Poznaniu przy okazji Europejskiego Forum Samorządowego Local Trends. Moderatorem dyskusji zatytułowanej „Przyszłość polskich samorządów, a decentralizacja państwa” będzie Janusz Król, Redaktor Naczelny „Wspólnoty”. W debacie przygotowanej przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej udział wezmą Grzegorz Cichy, Prezes Unii Miasteczek Polskich, Tomasz Fijołek, Dyrektor ds. legislacji w Unii Metropolii Polskich, Jan Grabkowski, Wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. Do udziału w dyskusji zaproszony został również przedstawiciel Związku Miast Polskich.

Gorąco zapraszam do udziału w spotkaniu! – zachęca Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyświetlono 103 , dzisiaj 1
Skip to content