(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Za wzrostem maksymalnego wynagrodzenia samorządowców z wyboru powinny pójść zmiany w tabelach dotyczących wynagradzania pracowników urzędów – uważa Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

Sejm uchwalił w piątek ustawę zakładającą powiązanie wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego, czyli de facto z sytuacją w gospodarce (wynagrodzenie zasadnicze sędziego SN to przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego pomnożone przez 4,13). Projekt dotyczy również m.in. wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa.

„Dobrze, że w ustawie uwzględniono również wzrost wynagrodzenia samorządowców. Co prawda ze względu na gospodarcze skutki epidemii okres na wprowadzanie podwyżek jest wyjątkowo trudny i pewnie gminy nie będą powszechnie z tego korzystać, ale dobrze, że będzie taka możliwość” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

„Nie jesteśmy związkiem zawodowym, więc niezręcznie było nam upominać się o pensje, ale obecna sytuacja jest krzywdząca i niepoważna. W wielu urzędach było tak, że zastępcy czy skarbnicy, a w dużych miastach nawet dyrektorzy czy kierownicy mieli pensje wyższe niż szefowie” – dodał.

Według szefa ZGWRP dla uzdrowienia sytuacji płacowej w samorządach potrzebne są jednak dalsze zmiany.

„Za wzrostem maksymalnego wynagrodzenia samorządowców z wyboru powinny pójść zmiany w tabelach dotyczących wynagradzania pracowników urzędów, ponieważ ze względu na podwyższanie płacy minimalnej spłaszczają się wynagrodzenia i urzędnicy bardzo słabo zarabiają” – ocenił.

Jak dodał, do Związku dociera coraz więcej sygnałów, że urzędy po kilka razy ogłaszają nabór i nie ma chętnych do pracy w gminnych referatach ze względu na „marne pensje”.

„W wielu gminach jest to już poważny kłopot. Z drugiej strony jest jednak kwestia tego, czy nas będzie stać, by takie ewentualne podwyżki przeprowadzić. Niektóre gminy po prostu nie mają nadwyżek” – wskazał

Zgodnie z projektem, marszałkowi województwa, wicemarszałkowi oraz pozostałym członkom zarządu województwa przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości nie większej niż 0,75-krotność wynagrodzenia sędziego SN określonego w stawce podstawowej. Staroście, wicestaroście oraz pozostałym członkom zarządu powiatu przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości nie większej niż 0,58-krotność wynagrodzenia sędziego SN.

Wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości nie większej niż 0,70-krotność wynagrodzenia sędziego SN. Przewodniczącemu zarządu związku i pozostałym członkom zarządu (w związkach jednostek samorządu terytorialnego) przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości nie większej niż 0,58-krotność wynagrodzenia sędziego SN.

 

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Wyświetlono 2 , dzisiaj 1
Skip to content