Jesteś politykiem z mandatem wyborczym na szczeblu lokalnym lub regionalnym w Unii Europejskiej (UE) i urodziłaś/urodziłeś się po 1 stycznia 1982 r.? Pragniesz nawiązywać kontakty, wymieniać się najlepszymi praktykami, otrzymywać informacje na temat prawodawstwa i możliwości finansowania UE? Chcesz brać udział w pracach Europejskiego Komitetu Regionów (KR) oraz spotykać się i debatować z członkami KR-u i innymi politykami lokalnymi, regionalnymi i europejskimi? Taką możliwość daje przyłączenie się do sieci Młodych Demokratycznie Wybranych Polityków (YEP)!
By wziąć udział w tym programie warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi poniżej. I oczywiście, do 8 kwietnia 2022 r., zgłosić chęć udziału w programie (tego należy dokonać za pomocą dedykowanych formularzy dostępnych na końcu tej informacji.
Kto może uczestniczyć w programie?
Udział w programie może zgłosić osoba, która:
-
posiada demokratyczny mandat wyborczy na szczeblu regionalnym lub lokalnym w jednym z państw członkowskich UE,
-
urodziła się po 1 stycznia 1982 r.,
-
nie jest członkiem ani zastępcą członka KR-u,
-
posługuje się dobrze językiem angielskim lub francuskim,
-
wypełni formularz zgłoszenia i prześle go najpóźniej do 8 kwietnia 2022 r.
Kandydaci zostaną wyłonieni na podstawie jakości zgłoszenia z uwzględnieniem równowagi pod względem płci, reprezentacji regionalnej i lokalnej, a także przynależności politycznej oraz obywatelstwa.
Dlaczego warto uczestniczyć w programie?
Warto zaangażować się w program YEP, gdyż udział w nim daje szereg możliwości, takich jak:
-
nawiązanie kontaktów z młodymi politykami demokratycznie wybranymi na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i europejskim z innych krajów UE
-
wymiany najlepszymi praktykami z innymi politykami lokalnymi i regionalnymi za pośrednictwem YEPcommunity.eu’
-
poznanie tego, co UE oferuje obszarom lokalnym i regionom,
-
reprezentowania regionów i gmin z terenu UE i zabierania w ich imieniu głosu w toku unijnego procesu legislacyjnego,
-
zwiększenie swojej widoczności w kręgach europejskich.
Ponadto młodzi politycy uczestniczący w programie będą mieli okazję, by wziąć udział w rozmaitych działaniach komunikacyjnych związanych z programem.
Co jest podstawą programu YEP?
Program YEP osnuty jest wokół trzech zagadnień, które w formularzu zgłoszeniowym należy uszeregować w kolejności odpowiadającej preferencjom.
1. Zbliżanie Europy do obywateli
Program YEP ma pomóc uczestnikom w zbudowaniu pomostów między ich miastami i regionami a UE. Ma inspirować do krzewienia demokracji i umożliwiać znalezienie sposobów włączenia młodych ludzi w demokratyczną dyskusję i życie lokalne.
2. Budowanie odpornych społeczności
W tym obszarze tematycznym program YEP ma zapewnić uczestnikom głębszy wgląd w Europejski Zielony Ład, a także dać możliwość inspirowania projektów innych młodych polityków, członków KR-u i innych działaczy sceny politycznej oraz możliwość czerpania inspiracji z tych projektów. Uczestnicy programu będą mogli dowiedzieć się również, w jaki sposób mogą przyczynić się do osiągnięcia unijnych celów w zakresie neutralności emisyjnej i przeciwdziałania zmianie klimatu.
3. Spójność jako podstawowa wartość
Program YEP umożliwi uczestnikom uzyskanie informacji o finansowaniu dla władz lokalnych i regionalnych, zrozumienie roli polityki spójności w odbudowie po kryzysie związanym z COVID-19 i w rozwoju miast i regionów uczestników. Program daje też okazję do dzielenia się najlepszymi praktykami z innymi działaczami sceny politycznej i młodymi politykami.
Spotkania zaplanowano w miarę możliwości w językach angielskim i francuskim.
Do kiedy będzie realizowany program?
Program YEP 2022 będzie realizowany do wiosny 2023 r., a działania zaplanowano na cały rok. Udział w niektórych z nich jest obowiązkowy. Po zakończeniu rocznego udziału, uczestnicy programu uzyskają status absolwenta i będą zapraszani na różne kolejne wydarzenia.
Organizatorzy programu zaprezentowali również wstępny wykaz działań na 2022 r. (z zastrzeżeniem, że zaprezentowane daty mogą ulec zmianie):
-
comiesięczne sesje służące nawiązywaniu kontaktów,
-
udział w posiedzeniach komisji i sesjach plenarnych,
-
udział w konsultacjach publicznych,
-
25 maja br. – obowiązkowy udział w spotkaniu inauguracyjnym,
-
22 czerwca br. – obowiązkowy udział w sesji szkoleniowej nt. „Zbliżanie Europy do obywateli”,
-
wrzesień br. – obowiązkowy udział w sesji szkoleniowej pt. „Budowanie odpornych społeczności”,
-
wrzesień br. – wydarzenie na posiedzeniu wyjazdowym Prezydium,
-
październik br. – obowiązkowy udział w sesji szkoleniowej pt. „Spójność jako wartość”,
-
10–13 października br. – obowiązkowy udział w sesji YEP w ramach 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast,
-
październik/listopad br.: forum YEP,
-
listopad br.: konferencja EuroPCom.
Organizator zastrzega, że przez cały rok w programie mogą pojawiać się dodatkowe działania/wydarzenia, o których uczestnicy zostaną powiadomieni w odpowiednim czasie.
Spotkania w ramach YEP w formule online
Wszystkie wydarzenia będą odbywać się online. W zależności od dalszego rozwoju pandemii COVID-19 program może ulec zmianie, a wydarzenia mogą zostać odwołane. Jeżeli możliwe będzie fizyczne uczestnictwo w Brukseli, uczestnicy zostaną o tym powiadomieni z wyprzedzeniem.
Jak zgłosić swój udział?
Aby zgłosić chęć udziału, należy wypełnić wymagany formularz (dostępny w jęz. angielskim i francuskim.
Zgłoś chęć przyłączenia się do społeczności YEP – język angielski
Zgłoś chęć przyłączenia się do społeczności YEP – język francuski
Wysokość diety
Warto przy tym zaznaczyć, że za udział w wydarzeniach i działaniach online nie przyznaje się diety. Jeżeli natomiast możliwa będzie organizacja wydarzeń wymagających fizycznej obecności w Brukseli, KR może: zwrócić koszty podróży, a także wypłacić zryczałtowaną dietę za pobyt po okazaniu dowodu noclegu w miejscu, w którym odbywa się posiedzenie.
Więcej informacji znaleźć można na internetowej stronie programu cor.europa.eu.
fot. Komitet Regionów