Podczas piątkowego (28.08.2015) posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Marek Olszewski Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP zaapelował do rządu o wsparcie gmin w walce ze skutkami suszy. Przewodniczący ZGW RP przypomniał, że rolnicy często w pierwszej kolejności udają się po pomoc do wójta. – Oczywiście wójtowie tej pomocy mogą udzielić np. w postaci umorzenia zaległej raty podatku rolnego – podkreślił Marek Olszewski. Dodał jednak, że każda taka decyzja skutkuje dla gminy podwójną utratą dochodów, „bo minister finansów widząc, że dochody są mniejsze niż należne obniży subwencję”.
– Karanie gmin za udzielanie pomocy rolnikom jest niewłaściwe. Prosimy o znalezienie rozwiązania, aby nie umniejszać dochodów gmin wiejskich tylko dlatego ze umarzają w niektórych sytuacjach raty podatku rolnego – zaapelował Przewodniczący .
Zdaniem Zdzisławy Wasążnik, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów nie ma podwójnego liczenia skutków udzielonych przez gminy ulg, umorzeń i odroczeń. – Do wyliczenia dochodów stanowiących podstawę wyliczenia subwencji bierzemy zawsze wykonanie plus skutki udzielonych ulg, odroczeń i umorzeń – wyjaśniła Wasążnik.
Jak podkreśliła, oznacza to, że „jeżeli gmina nie udzieli ulg ma wyższe wykonanie, natomiast jeśli udzieli ulg i odroczeń to wtedy wykazuje to w pozycji skutki ulg, udzielonych odroczeń umorzeń i te dwie pozycje się sumują”.
Z danych resortu rolnictwa wynika, że susza wystąpiła we wszystkich województwach, a najpoważniej dotknęła regiony: mazowiecki, lubelski, wielkopolski i podlaski. Uszkodzonych zostało ponad 1 mln hektarów upraw, a straty szacuje się w więcej niż 100 tys. gospodarstw.
We wtorek, 25 sierpnia rząd zatwierdził specjalną pomoc dla rolników dotkniętych skutkami suszy. Na wsparcie będą mogły liczyć gospodarstwa, w których straty przekroczyły 30 proc. Wnioski o pomoc rolnicy mogą składać do końca września, a wypłaty ruszą od 10 października. Na wsparcie rząd przeznaczy w sumie 488 mln zł, z czego ok. 450 mln trafi bezpośrednio do rolników.
źródło: Serwis Samorządowy PAP