Związek Gmin Wiejskich RP pracuje nad przedstawieniem opinii do Ministerstwa Finansów w sprawie definicji budynków i budowli dla celów podatkowych. W resorcie finansów trwają prace nad zmianą definicji pojęcia „budowla” w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. W toku rozmów międzyresortowych powstały cztery propozycje nowych definicji. Przed przesłaniem naszej opinii prosimy o uwagi przedstawicieli samorządów.
Opinie Państwa prosimy o przesyłanie do dnia 23 października 2015 roku, w których należy wskazać preferowaną propozycję wraz z krótkim uzasadnieniem. Przesłane opinie pomogą ZGW RP określić swoje ostateczne stanowisko wobec przedłożonych propozycji MF. Opinie prosimy przesyłać na adres biuro@zgwrp.pl
Zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych mają na celu dostosowanie polskiego prawa do zaleceń Trybunału Konstytucyjnego, który odniósł się do pojęcia „budowli” w wyroku z 13 września 2011 r. (sygn. akt – P 33/2009).
Pierwsza propozycja Ministerstwa Finansów przewiduje doprecyzowanie obecnej definicji „budowli”, odnoszącej się do pojęć zawartych w Prawie budowlanym. Wyszczególnione miałyby zostać obiekty podlegające opodatkowaniu (zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych).
Drugą propozycją jest doprecyzowanie obecnej definicji bez odwoływania się do pojęć z Prawa budowlanego, przy czym wyszczególnione byłyby obiekty podlegające opodatkowaniu.
Trzecia propozycja to „odstąpienie od definiowania budowli w prawie podatkowym z wykorzystaniem pojęć zawartych w Prawie budowlanym i opodatkowanie majątku przedsiębiorcy, stanowiącego określone środki trwałe”.
Czwarta propozycja resortu finansów zakłada z kolei stworzenie w ustawie autonomicznej (zamkniętej) definicji pojęcia „budowla” – miałoby ono być podobne do definicji z Prawa budowlanego. W tym przypadku nie byłoby wykazu obiektów podlegających opodatkowaniu.
Ujednoliceniu (w odniesieniu do propozycji nr 1, 2 i 4) ulec miałaby ponadto podstawa opodatkowania – przez przyjęcie „w przypadku przedsiębiorców wartości początkowej określonej dla potrzeb amortyzacji w podatkach dochodowych zarówno dla budynków, jak i budowli”.