Do Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) wpłynęła informacja o tym, że poszukiwane są gminy zainteresowane udziałem w programie pn. „Udział regionów stowarzyszonych w projekcie DANUBE4all” (ang. „Associated Regions to participate in the DANUBE4all project”).
Fundacja Polityki Rozwojowej, która przekazała powyższą informację wskazuje, że poszukiwanych jest pięć jednostek samorządu terytorialnego (w tym jedna z Polski), które chciałyby skorzystać z pomocy technicznej, w celu wykorzystania wyników i wiedzy DANUBE4all do przygotowania rozwiązań, planów i projektów mających na celu przywrócenie dobrego stanu ekosystemów rzekom w ich regionie.
Termin składania wniosków upłynie 31 sierpnia 2023 r., a ocena i wybór projektów nastąpi we wrześniu br. Zaplanowano, że projekt realizowany będzie od października 2023 r. i potrwa do 31 grudnia 2027 r.
Wsparcie w opracowaniu wniosku, w procesie aplikacyjnym oraz przy wdrażaniu i upowszechnianiu projektu oferuje Fundacja Polityki Rozwojowej. Jej początkowym pomysłem jest zaproponowanie partycypacyjnego i zintegrowanego współprojektowania planu odbudowy rzek, z udziałem kluczowych interesariuszy, przy zastosowaniu metodologii DANUBE4all oraz opracowanie lokalnego planu gospodarowania wodami w dorzeczu, stanowiącego podstawę rozwiązań opartych na przyrodzie i wiedzy obywatelskiej. Fundacja jest jednak otwarta także na pomysły gmin.
Jak wskazuje Fundacja, dotacja, o którą może ubiegać się każda gmina, wynosi do 100 tys. euro. Przewidziano, że dotacja pokryje wszystkie wydatki, a od gmin nie oczkuje się wkładu własnego.
DANUBE4all to unijna inicjatywa wspierająca misję „Odbudować nasze oceany i wody do 2030 r.”. Ten pięcioletni projekt finansowany przez program „Horyzont Europa” obejmuje konsorcjum 48 partnerów i partnerów stowarzyszonych z 14 krajów europejskich. Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: https://www.danube4allproject.eu/associated-regions.
Gminy zainteresowane tematyką i możliwością udziału w projekcie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Fundacją (e-mail: info@fpr.org.pl, kom. 501 506 042).