Obciążenie samorządów lokalnymi kosztami kastracji psów i kotów, które mają właścicieli, nie rozwiąże problemu bezdomnych zwierząt – przekonuje Związek Gmin Wiejskich RP.
Opracowana nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt – druk 897 sprowadza się do dwóch elementów: pierwszy to utworzenie katalogu spraw, które gmina może regulować w gminnym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, drugi to umożliwienie gminom wprowadzenia do takiego uchylanego corocznie programu postanowień określających plan sterylizacji i kastracji zwierząt, w tym psów i kotów mających właścicieli. Uchwalenie takiego planu umożliwi też gminom finansowanie tego zadania. Obecnie sterylizacją i kastracją na koszt gminy można objąć tylko zwierzęta bezdomne i wyłącznie w schroniskach.
– Projekt nie rozwiąże żadnego z problemów, jakie mają gminy z bezdomnymi zwierzętami – mówi Marek Olszewski przewodniczący ZGW RP. Jego przyjęcie spowoduje jedynie to, że właściciele będą oczekiwali od gminy, iż ta sfinansuje sterylizację i kastrację ich pupili. Ta zaś będzie oznaczała konieczność wygenerowania w budżetach lokalnych dodatkowych środków – bo jak wiadomo – ściągalność opłaty za posiadanie psa jest znikoma.
ZGW RP zwraca też uwagę na to, że od lat wskazuje rozwiązania, które powinny zostać wprowadzone do ustawy o ochronie zwierząt, aby realnie móc przeciwdziałać ich bezdomności.
– Przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie centralnego rejestru właścicieli psów i kotów połączonego z systemem powszechnego ich znakowania – wskazuje Marek Olszewski.
Źródło: „Rzeczpospolita” z dnia 14.10.2016.