Posiedzenie Zarządu odbyło się tym razem w Warszawie. Poprzedzało ono posiedzenie plenarne KWRiST, oraz uroczyste spotkanie środowiska samorządowego z okazji 35 lecia porozumień gdańskich w 1980 roku. Wydarzenia Sierpnia 1980 r. dały początek Samorządnej Rzeczypospolitej. Uroczystość pod nazwą „Od Solidarności do Samorządności” była okazją do przypomnienia wydarzeń z tamtych lat prezentowanych przez ich pierwszoplanowych uczestników. Osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do urzeczywistnienia idei samorządności terytorialnej w Polsce otrzymały z rąk Ministra Administracji i Cyfryzacji Ordery Za Zasługi dla Samorządności. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się nasi przedstawiciele Mariusz Poznański oraz Marek Olszewski.
Zarząd zajmował się omówieniem kwestii związanych z organizacją XVI Kongresu Gmin Wiejskich w Serocku 6-7 października br. Przedyskutowano kwestie programowe, projekty stanowisk, oraz stan organizacji na dzień posiedzenia.
Ponadto omówiono stan prac nad projektami ustaw i rozporządzeń istotnych z punktu widzenia gmin wiejskich, oraz udział i zaangażowanie członków Zarządu w zespołach roboczych, komitetach ,radach ,konferencjach i spotkaniach. Przedstawione zostały sprawy związane z realizowanymi przez Związek projektami z udziałem środków zewnętrznych.
Na zaproszenie Przewodniczącego gościem Zarządu był nowo powołany Wiceminister Administracji Jan Grabiec. Zastąpił on na tym stanowisku Marka Wójcika. Obaj byli wcześniej związani z powiatami. Zarząd przedstawił w skrócie stanowiska Związku w kwestiach procedowanych w parlamencie ustaw istotnych z punktu widzenia gmin wiejskich. Minister przyjął zaproszenie na Kongres i zadeklarował owocną współpracę.
Podjęto uchwały i stanowiska, w sprawie przyjęcia nowych członków, wystąpienia gmin ze Związku, w sprawie suszy, oraz w sprawie projektu ustawy o związkach metropolitalnych.
Edward Trojanowski