Posiedzenie Zarządu w Warszawie było powiązane z innymi wydarzeniami, które je poprzedzały, a także odbywały się po posiedzeniu. W poniedziałek 27 kwietnia odbyła się konferencja dla wójtów i burmistrzów gmin członkowskich, którzy sprawują swój urząd pierwszą kadencję. Informacja o tej konferencji znajduje się na stronie www.zgwrp.p. Po posiedzeniu Zarządu, wieczorem 28.04 odbyło się spotkanie uzgodnieniowe strony samorządowej KWRiST. W środę 29.04 w Kancelarii Premiera odbyło się comiesięczne posiedzenie plenarne KWRiST. Tego samego dnia o 14.00 w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie dotyczące kryteriów i zasad funkcjonowania nowego programu budowy dróg lokalnych na lata 2016 – 2025.
W posiedzeniu Zarządu wziął udział Wiceminister Administracji i Cyfryzacji pan Marek Wójcik. Minister przedstawił stan prac w parlamencie nad projektem ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym i zmianie innych ustaw, zwrócił uwagę na kilka ważnych punktów. Sejm ma przyjąć ten projekt 12 maja. Ustawa dotyczy m. innymi takich spraw jak:
- Opłaty za sprzedaż alkoholu,
- Związki gminno- powiatowe,
- Centra usług wspólnych,
- Szkoły artystyczne,
- Łączenie JST.
Ponadto Minister omówił sprawę ustawy dotyczącej bezpłatnego doradztwa prawnego dla wybranych grup obywateli. W realizację tej ustawy będą zaangażowane powiaty i gminy oraz organizacje pozarządowe. Zadania zlecone przez wojewodów jednostkom samorządu terytorialnego wymagają dogłębnej analizy i zmian. Ustawa o sporcie po nowelizacji może pozbawić gminy dużą część dochodów w podatku od nieruchomości.
W dyskusji poruszono problem wynagrodzeń w sektorze publicznym, prezydenckiej ustawy o współdziałaniu w JST, opodatkowania dróg i nieruchomości gminnych, zakazu łączenia bibliotek wiejskich. Niepokój budzi też propozycja obligatoryjnego referendum w przypadku zamiaru realizacji w gminach dużych projektów, ochrona ludności poprzez udział OSP bez wsparcia finansowego, a także ustawa Prawo wodne w części dotyczącej melioracji szczegółowej.
Na koniec Minister poruszył sprawę powstania Instytutu Samorządowego. Instytut utworzy strona rządowa, ale jego użytkownikiem będą samorządy. Siedziba Instytutu nie będzie miała miejsca w Warszawie.
Zarząd odniósł się do wszystkich punktów planowanego porządku obrad Komisji Wspólnej, omówiono uwagi i zastrzeżenia poszczególnych korporacji, a w szczególności przedstawicieli ZGW RP w poszczególnych zespołach roboczych.
Zarząd omówił sprawy związane z merytorycznym przygotowaniem Kongresu Gmin Wiejskich, który odbędzie się w Serocku 6-7 października br. Omówiono i przyjęto dokument „Wyzwania wobec nowego Parlamentu i Rządu na lata 2015- 2019”. Dokument ten będzie podstawą do zaprezentowania się polityków na Kongresie w odniesieniu do konkretnych problemów gmin wiejskich.
Zarząd ustosunkował się także do bieżących problemów organizacyjnych, pism, zaproszeń, oraz realizowanych przez Związek projektów.
Edward Trojanowski