(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego jest jednym z kluczowych zadań Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jak podkreślił Michał Boni w czasie środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego współpraca z samorządem terytorialnym była dla mnie bardzo ważnym zadaniem”.

 

 

Szef MAC jest współprzewodniczącym Komisji ze strony rządowej. – Uważam, że relacje między dwiema częściami administracji stanowią klucz do poprawy realizacji zadań publicznych, które mają służyć obywatelom. Mam nadzieje, że ten pomysł będzie kontynuowany i współpraca pomiędzy stroną rządową i samorządową będzie stanowiła priorytet w pracy nowego ministra – powiedział Boni.

Bez względu na to, jaką rolę będę pełnił w życiu publicznym, pamiętajcie, że macie we mnie sojusznika samorządu terytorialnego

Dzięki powstaniu MAC relacje administracji rządowej z samorządami zmieniły się: Komisja Wspólna, której zadaniem jest opiniowanie projektów dotyczących samorządów, podjęła debaty systemowe o najważniejszych problemach Polski lokalnej. Spotkania z premierem były systematyczne.

– Bez względu na to, jaką rolę będę pełnił w życiu publicznym, pamiętajcie, że macie we mnie sojusznika samorządu terytorialnego – powiedział zebranym min. Boni.

Podsumowując swoją współpracę z Komisją przedstawił swoje przemyślenia:

(1) Znaczenie samorządu terytorialnego w kraju będzie coraz większe. Wspólnie budujmy więc siłę Komisji;

(2) Kluczowa dla jednostek samorządu terytorialnego jest kwestia finansowania zadań publicznych. Dlatego trzeba intensywnie pracować nad nowym modelem finansów samorządów (obecny ma już 10 lat);

(3) Współpracujmy ściśle w sprawie realizacji projektów w ramach wydawanie nowych funduszy unijnych. Programy operacyjne to kluczowe narzędzie rozwoju kraju w najbliższych latach. Świadczy to o rosnącym znaczeniu samorządu terytorialnego w kraju;

(4) skupmy więcej uwagi na dobrym dookreśleniu zadań, które wykonuje rząd i samorząd. Tylko poprzez zmianę jakości usług będziemy zmieniali jakość życia obywateli.

Reprezentujący stronę samorządową marszałek małopolski Marek Sowa podziękował ministrowi Boniemu za współpracę w ramach Komisji. Mieliśmy świadomość, że sprawy samorządowe są ważnym punktem na liście priorytetów ministerstwa dodał marszałek.

Komisja zaopiniowała pozytywnie Projekt Umowy Partnerstwa a także projekty programów operacyjnych Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Inteligentny Rozwój 2014-2020, Polska Wschodnia 2014-2020, Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Co udało się zrobić w MAC we współpracy z samorządami – przykłady:

1. Przygotowaliśmy projekt ustawy samorządowej – wypracowany wspólnie, a podstawą był raport „Ocena funkcjonowania samorządu lokalnego”

2. Przeprowadziliśmy debatę o kształcie metropolii (w ramach zielonej i białej księgi obszarów metropolitalnych) i dzięki temu mamy pakiet rozwiązań, które mają służyć poprawie współpracy między samorządami;

3. Zmieniamy ustawę o funduszu sołeckim, jednej z najbardziej powszechnej formy budżetu partycypacyjnego, która wyróżnia Polskę w Europie. Projekt jest w parlamencie;

4. Promocja idei budżetu obywatelskiego i współpraca z organizacjami pozarządowymi na rzecz wypracowania kodeksu dobrych praktyk.

Wyświetlono 1 , dzisiaj 1
Skip to content