1 lipca w Lublinie odbyło się spotkanie Zarządu ZGW RP z gminami z województwa lubelskiego. To już 9 spotkanie realizowane przez Związek w poszczególnych regionach kraju. Poprzez spotkania wzmacniamy współpracę pomiędzy gminami celem podnoszenia skuteczności reprezentacji naszych wspólnych interesów i przybliżamy rolę Związku w tych działaniach. Spotkanie w Lublinie było okazją do podsumowania przedsięwzięć związanych z obroną „idei samorządności” oraz przybliżeniem przebiegu bieżących prac legislacyjnych istotnych dla gmin. Współorganizatorem spotkania był Związek Gmin Lubelszczyzny, oraz marszałek województwa lubelskiego.
W dniu 2 lipca odbyło się plenarne posiedzenie Zarządu w gminie wiejskiej Terespol. W trakcie posiedzenia przedstawione zostały ustalenia z ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Najważniejszą kwestią tego posiedzenia było uzgodnienie opinii w sprawie propozycji zmian w finansowaniu oświaty. Strona samorządowa podkreśla, że nie do przyjęcia są propozycje których skutkiem będą przesunięcia pieniędzy pomiędzy samorządami. Nie przedstawiono również symulacji skutków proponowanych zmian. Dlatego strona samorządowa podjęła decyzję o utrzymaniu dotychczasowego sposobu podziału subwencji oświatowej. Była też dyskutowana sprawa zmiany granic gmin. Niestety w tym roku są kolejne wnioski miast – Konina i Ostrołęki, które chcą powiększyć swoje granice kosztem sąsiadujących gmin wiejskich. Związek jest przeciwny takim projektom, które przypominają ubiegłoroczną, batalię w obronie gmin pod Opolem.
Przedstawiono przebieg spotkania z ministrem Kowalczykiem. W trakcie spotkania poruszono m.in. tematy związane z projektem ustawy prawo geologiczne, prawo wodne, ustawą o RIO oraz problemem zmian granic. Na spotkaniu wręczone zostało zaproszenie dla ministra Kowalczyka na XVII Kongres Gmin Wiejskich, minister potwierdził swój udział. Spotkania te odbywają się cyklicznie i poruszamy na nich bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem gmin wiejskich.
Na Zarządzie zwyczajowo omówione zostały bieżące sprawy legislacyjne. Ważną sprawa jest przyjęcie przez Sejm ustawy Prawo wodne, z uwzględnieniem wniosku zgłaszanego przez ZGWRP dotyczącego melioracji wodnych oraz nadzoru nad Spółkami Wodnymi. Przybliżone zostały działania Związku związane z ustawą o RIO. Razem ze stroną samorządowa skierowaliśmy wniosek do Prezydenta o zawetowanie z powodu jej niezgodności z Konstytucją.
Zarząd omawiał kwestie organizacyjne i merytoryczne tegorocznego XVII Kongresu Gmin Wiejskich, zakres tematyczny, sprawy finansowe a także zapraszanych grup uczestników i listy gości, przedstawicieli instytucji centralnych. Omówił także propozycje działań w sprawie powoływanej przez Prezydenta Komisji Kodyfikacyjnej prawa samorządowego w której Związek będzie uczestniczył. Związek deleguje swoich przedstawicieli do prac w charakterze członków oraz ekspertów.
Podjęto uchwałę o przyjęciu nowego członka, Gminy Stare Miasto, woj. wielkopolskie. Następne posiedzenie Zarządu odbędzie się w gminie Strumień, w województwie śląskim w dniach 21-22 sierpnia br.