Głównym tematem posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dnia 26.06.2013r. było przedstawienie przez Hannę Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów informacji na temat spełniania przez samorządy art. 243 ustawy o finansach publicznych.
Z przedstawionych danych wynika, że 129 samorządów nie spełni wskaźnika z art. 243 ustawy o finansach publicznych w roku 2014, jednak jak podkreśliła Hanna Majszczyk nie oznacza, to że liczba jest ostateczna.
– Trudno jest stwierdzić jakie wyniki będą miały na końcu te jak i inne jednostki samorządu terytorialnego. Należy przyjrzeć się także planom finansowym tych samorządów, które nie znajdują się wśród puli tych 129. Zwrócimy się do Regionalnych Izb Obrachunkowych z zapytaniem jaka jest sytuacja wśród samorządów, których plany wydatków RIO uznało za realistyczne – powiedziała Hanna Majszczyk.
Przedstawicielka Ministerstwa Finansów zapowiedziała, że resort będzie monitorować większą liczbę samorządów i dopiero wtedy zastanowi się nad indywidualną oceną każdej z kontrolowanych jednostek i zarekomenduje zmiany.
Zapewnienia Hanny Majszczyk nie usatysfakcjonowały jednak przedstawicieli strony samorządowej. Jacek Protas, współprzewodniczący Komisji wyraził opinie, że samorządowcy oczekują czegoś więcej niż monitorowanie sytuacji wśród JST.
– Oczekujemy podjęcia rozmów z Ministerstwem Finansów na temat tego, w jaki sposób zagrożone samorządy mogą wyjść z impasu – podkreślił Jacek Protas
Jacek Protas zaapelował do przedstawicielki resortu finansów o podjęcie aktywnego dialogu z samorządowcami oraz przekazanie danych na temat stanu finansów poszczególnych JST.
Hanna Majszczyk odpowiedziała, że dopiero po uzyskaniu i przeanalizowaniu danych z RIO ministerstwo będzie mogło przekazać samorządom konkretne rozwiązania problemu.
– Musimy monitorować samorządy i uzyskać dane z RIO, które zweryfikujemy. Intencją art. 243 nie jest utrudnianie działalności samorządów. Moim zdaniem zmierzamy do tego samego punktu, ale musimy mieć zweryfikowane dane, by zarekomendować konkretne rozwiązania – powiedziała Hanna Majszczyk.
Jacek Protas zauważył, że sytuację można monitorować jeszcze przez najbliższych kilka miesięcy, nawet do połowy przyszłej perspektywy finansowej, ale jeżeli nie zostaną wprowadzone zmiany w ustawie o finansach publicznych, to samorządy nie będą w stanie wykorzystać unijnych funduszy.
O potrzebie rzetelnej dyskusji oraz przekazaniu danych finansowych za 2012 rok mówił także Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.
– W tej chwili Ministerstwo Finansów chce bardzo dokładnie kontrolować każdą gminę, a my chcemy być partnerem w rozmowach z resortem, a nie być podmiotem kontrolowanym, któremu będzie się mówiło co ma zrobić i w jaki sposób – powiedział Mariusz Poznański.
Mariusz Poznański podkreślił na koniec debaty, że samorządowcy oczekują rzetelnej dyskusji ze stroną rządową na temat finansów oraz spotkania z premierem, które po raz kolejny zostało przełożone.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceszefowa MAC przedstawiła najnowsze dane dotyczące wdrażania przez gminy tzw. ustawy śmieciowej. Młochowska podkreśliła, że sytuacja zmienia się praktycznie z dnia na dzień.
– Jeszcze 24 czerwca mieliśmy 42 gminy, które nie ogłosiły przetargów, a już 25 czerwca były 22 takie gminy. 15 samorządów pewnie nie zdecyduje się, bo ma taki pomysł na życie. Ale to jest inny problem, z którym będziemy sobie radzić w inny sposób – powiedziała wiceszefowa MAC.
Dodała jedynie, że wobec tych gmin zostaną wyciągnięte konsekwencje.
Młochowska poinformowała, że na dzień 25 czerwca 1436 jednostek miało podpisane umowy z firmami na wywóz odpadów, kolejne 686 samorządów miało wybranego wykonawcę, a 335 gmin było w trakcie procedury przetargowej.
Wiceminister oceniła, że do 1 lipca kilkadziesiąt gmin nie zdąży z rozstrzygnięciem przetargów. Dodała jednak, że wojewodowie są już w bezpośrednim kontakcie z tymi jednostkami i indywidualnie uzgadniają „takie rozwiązania, aby po 1 lipca śmieci były wywożone oraz żeby wszystkie procedury zostały dopełnione”.
Źródło: www.forumsamorzadowe.pl, www.samorzad.pap.pl