Polityka to nie temat tabu, tylko decyzje, które kształtują rzeczywistość dla wszystkich, również dla osób młodych. Skoro tak, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją współtworzyły! – podkreśla Fundacja Wspomagania Wsi (FWW). Fundacja informuje, że ruszyły zapisy do jej nowego projektu pod nazwą „Plan jest taki”. Do udziału w projekcie zaproszone są osoby w wieku 15-20 lat i wspierające je osoby dorosłe.
„Do projektu zapraszamy sześć młodzieżowych grup, które z pomocą naszych osób eksperckich oraz wspierających dorosłych na miejscu wypracują strategię rozwoju gminy uwzględniającą potrzeby młodych osób i w partnerstwie samorządem lokalnym wprowadzą w życie jej założenia.” – wskazuje FWW.
Fundacja zaznacza, że na potrzebę projektu strategie zostaną zawężone do kilku najistotniejszych dla osób uczestniczących obszarów rozwoju gmin. „Zależy nam na zwięzłych, treściwych i możliwych do zrealizowania planach rozwoju małych społeczności” – napisała FWW.
Organizatorem projektu „Plan jest taki” jest Fundacja Wspomagania Wsi. Projekt realizowany jest przy wsparciu Ambasady USA w Polsce.
Projekt krok po kroku
Część pierwsza (styczeń – październik 2025)
– Udział w trzech trzydniowych warsztatach zorganizowanych w Warszawie i innych miastach, w ramach których możliwe będzie rozwiniecie umiejętności liderskich i komunikacyjnych uczestników. Biorący udział w warsztatach dowiedzą się, jak wypracować strategię rozwoju, zintegrują się z innymi uczestnikami projektu oraz poznają więcej osób ze środowiska młodych aktywistów.
– Spotkania z mentorką wspierającą powstawanie strategii i zespołem FWW – w miejscowościach uczestników i w biurze FWW w Warszawie.
– Opracowanie dokumentu strategicznego oraz wspólne świętowanie i podsumowanie zakończenia pierwszej części projektu!
Część druga (październik 2025 – październik 2026)
– Wprowadzenie w życie niektórych krótkoterminowych celów strategii rozwoju, przy wsparciu ekspertów FWW oraz dofinansowanie wdrożenia (2000 zł dla każdej grupy).
– Wyjazdy studyjne do miejsc, gdzie młodzież aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i politycznym.
Dla kogo przygotowany został projekt?
W projekcie mogą wziąć udział osoby w wieku 15-20 lat, zamieszkujące gminę lub miejscowość do max. 80 tys. mieszkańców + dorosła osoba wspierająca w wieku 21+ lat. Mogą to być sformalizowane i nieformalne grupy młodzieży, którym towarzyszy osoba dorosła znająca dobrze miejscowe realia. Na przykład:
– młodzieżowa rada gminy/miasta + opiekun/ka MRG;
– grupa przy ośrodku kultury / bibliotece + osoba pracująca w GOK/bibliotece;
– grupa młodzieży + osoba z lokalnej organizacji społecznej;
– osoby uczące się + nauczyciel/ka.
Jak się zapisać?
Osoby chcące wziąć udział w projekcie muszą do 15 grudnia 2024 r. wypełnić formularz kontaktowy i wykonać zadanie rekrutacyjne, czyli krótki filmik prezentujący ekipę projektową i jej wizję przyszłości (szczegóły zadania znajdziecie w regulaminie projektu na stronie 2). Dalszym krokiem, który jest niezbędny jest przesłanie linku do filmu na adres: pbartylak@fww.pl.
Fundacja podpowiada, że formularz kontaktowy można wypełnić już teraz, a film przesłać później!
Informacje o projekcie znaleźć można na stronie projektu.