29 stycznia 2016r. Rada Gminy Piekoszów przyjęła uchwałę o przystąpieniu do Związku Gmin Wiejskich RP. Serdecznie witamy w szeregach Związku. Jesteśmy pewni, że z Państwa pomocą nasze wspólne działanie na rzecz obszarów wiejskich będzie jeszcze bardziej efektywne!
Piekoszów to pełna uroków gmina, leżąca na zachodnim skraju Gór Świętokrzyskich, w widłach rzek Bobrzy i Łososiny, zwanej Wierną Rzeką. Jej południowa część kryje w sobie ciekawe zakątki Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego:
- najdłuższa poza Tatrami jaskinia “Chelosiowa Jama” (ok. 5 km) – to najstarszy w Polsce podziemny kras. W jej bezpośrednim sąsiedztwie leżą Jaskinia Pajęcza i Jaskinia Jaworznicka
- kamieniołom Stokówka (Gałęzice) – jedno z nielicznych miejsc w regionie, gdzie trenować można alpinizm. Wyznaczonych jest tu ponad 40 dróg wspinaczkowych
- Rezerwat Przyrody “Moczydło” – góra położona w Jaworzni. Biegną pod nią chodniki staropolskiej kopalni srebronośnego kruszcu ołowiu zwanego galeną. Poprzecinana jest licznymi wyrobiskami. Można tu znaleźć stare sztolnie, odsłonięcia skał dewonu, permu i triasu z interesującymi zjawiskami mineralizacji
- kamieniołom w Jaworzni – pozostałość po Zakładzie Wapienniczym „Jaworznia”. Natura sama zadbała o piękno tego miejsca. Skały częściowo okryła szata roślina stwarzając niepowtarzalne i pełne uroków miejsce
- urzekające widoki z Rezerwatu “Góra Miedzianka” (Zajączków) – najwyższego wzniesienia Pasma Chęcińskiego. Wieńczą go trzy skalne szczyty (zachodni 365 m, środkowy 353 m i wschodni 349 m n.p.m.).
Wizytówką gminy są ponadto zabytki architektury: pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim oraz Sanktuarium w Piekoszowie z cudownym, XVII-wiecznym obrazem Madonny z Dzieciątkiem.
Miłośnicy wypoczynku na łonie natury skorzystać mogą z bogatej oferty agroturystycznej. Od zgiełku dnia codziennego doskonale odpocząć można w gospodarstwach w Jeżynowie, Lasku, Gałęzicach, Jaworzni, Łosienku i Zajączkowie. Podążając śladami Stefana Żeromskiego, warto przyjechać nad Wierną Rzekę, jedno z ulubionych miejsc pisarza.
Osoby chore i niepełnosprawne przyjeżdżają do Piekoszowa na wczaso-rekolekcje organizowane w tutejszym Domu Dla Niepełnosprawnych. Aktualnie w placówce powstaje centrum dla chorych na stwardnienie rozsiane.
Na zwolenników aktywnych form spędzania wolnego czasu czekają szlaki turystyczne wiodące przez najpiękniejsze okolice Piekoszowa: piesze, rowerowe, a także konny i geologiczny.
W tradycję gminy wpisały się imprezy, zarówno o charakterze lokalnym, jak i ogólnopolskim oraz międzynarodowym, m.in. międzynarodowe rajdy Enduro, ogólnopolski Rajd Geologiczny, zawody wspinaczkowe na Stokówce – Gry DryToolowe “O Kaziową Igłę”, lipcowe plenery plastyczne, „Biesiada Brynicka” promująca lokalny folklor i regionalne tradycje.
Piekoszów jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów, o czym świadczy intensywny rozwój firm zlokalizowanych na terenie gminy i stale rosnąca liczba nowych przedsiębiorstw. Atutami gminy są m.in.:
- dobre połączenie komunikacyjne z Kielcami, Włoszczową, Częstochową oraz obwodnicą na trasie Warszawa-Kraków
- linia kolejowa o zasięgu ponadregionalnym
- bliska odległości Kielc i owocna współpraca z władzami miasta
- przychylność Samorządu dla inicjatyw gospodarczych i społecznych
- dobra sieć wodociągowa i kanalizacyjna.
Z roku na rok powiększa się również liczba osób pragnących mieszkać na terenie gminy. Czyste powietrze, piękne widoki i jednocześnie bliskie położenie miasta wojewódzkiego, stanowią czynniki doskonale sprzyjające tworzeniu nowych miejsc zamieszkania.
Władze Gminy:
- Zbigniew Piątek Wójt Gminy
- Grażyna Tatar Sekretarz Gminy
- Grażyna Niechciał Skarbnik Gminy