W miniony poniedziałek (18 listopada 2024 r.) w Sali obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się seminaryjne posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, było ono poświęcone tematowi wielokadencyjności organów wykonawczych gmin.
Potrzeba przywrócenia samorządności!
W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich korporacji samorządowych, a także Cezary Trutkowski, Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Marian Banaś, Prezes Najwyższej Izby Kontroli oraz przedstawiciele świata nauki.
Dyskusja była bardzo szeroka, a punkt widzenia Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) przedstawił Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu Związku. Zwrócił on uwagę na szereg problemów, a jednym z nich jest potrzeba przywrócenia samorządności. Jego zdaniem, obecna koalicja rządząca powinna przywrócić samorządność, we wszystkich tych kwestiach dotyczących samorządu terytorialnego, które w ostatnich ośmiu latach zostały zmienione, w sposób niezgodny z prawem. Powinno się to dokonać w ramach naprawy państwa. – Uważam, że jest to temat strategiczny dla funkcjonowania państwa polskiego – podkreślił przewodniczący Jastrzębski.
Dyskryminacja wójtów, burmistrzów i prezydentów miast!
Podczas ciekawej dyskusji przedstawiano wiele diagnoz oraz opinii na temat uporządkowania sfery dotyczącej samorządu terytorialnego. – Ze strony samorządowej padła m.in. opinia, iż z uwagi na fakt, że ograniczenie kadencyjności dotyczy tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a nie odnosi się do starostów, marszałków, radnych i parlamentarzystów, to jest to dyskryminujące ten szczebel samorządów – relacjonował szef ZGWRP. – Często w przestrzeni medialnej używa się opinii samorządowcy, a rzecz dotyczy tylko i wyłącznie osób wybieranych w bezpośrednich wyborach i tylko na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – dodał.
Potrzeba przeglądu prawa samorządowego
W trakcie posiedzenia padły również propozycje, że podejmując dyskusję na temat dwukadencyjności należy dokonać przeglądu całego prawa samorządowego. Minęło bowiem 35 lat od zafunkcjonowania ustawy o samorządzie terytorialnym. Zwrócono przy tym uwagę, że takie jednak podejście wymaga czasu. Natomiast przywrócenie praworządności w aspekcie funkcjonowania samorządu terytorialnego winno odbyć się możliwie najszybciej.
Podczas posiedzenia, obok przewodniczącego Zarządu, ZGWRP reprezentowali także Tomasz Osewski, Wiceprzewodniczący Zarządu Związku oraz Sebastian Czwojda, Zastępca Dyrektora Biura Związku.