(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

W miniony poniedziałek (18 listopada 2024 r.) w Sali obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się seminaryjne posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, było ono poświęcone tematowi wielokadencyjności organów wykonawczych gmin.

Potrzeba przywrócenia samorządności!

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich korporacji samorządowych, a także Cezary Trutkowski, Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Marian Banaś, Prezes Najwyższej Izby Kontroli oraz przedstawiciele świata nauki.

Dyskusja była bardzo szeroka, a punkt widzenia Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) przedstawił Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu Związku. Zwrócił on uwagę na szereg problemów, a jednym z nich jest potrzeba przywrócenia samorządności. Jego zdaniem, obecna koalicja rządząca powinna przywrócić samorządność, we wszystkich tych kwestiach dotyczących samorządu terytorialnego, które w ostatnich ośmiu latach zostały zmienione, w sposób niezgodny z prawem. Powinno się to dokonać w ramach naprawy państwa. – Uważam, że jest to temat strategiczny dla funkcjonowania państwa polskiego – podkreślił przewodniczący Jastrzębski.

Dyskryminacja wójtów, burmistrzów i prezydentów miast!

Podczas ciekawej dyskusji przedstawiano wiele diagnoz oraz opinii na temat uporządkowania sfery dotyczącej samorządu terytorialnego. – Ze strony samorządowej padła m.in. opinia, iż z uwagi na fakt, że ograniczenie kadencyjności dotyczy tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a nie odnosi się do starostów, marszałków, radnych i parlamentarzystów, to jest to dyskryminujące ten szczebel samorządów – relacjonował szef ZGWRP. – Często w przestrzeni medialnej używa się opinii samorządowcy, a rzecz dotyczy tylko i wyłącznie osób wybieranych w bezpośrednich wyborach i tylko na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – dodał.

Potrzeba przeglądu prawa samorządowego

W trakcie posiedzenia padły również propozycje, że podejmując dyskusję na temat dwukadencyjności należy dokonać przeglądu całego prawa samorządowego. Minęło bowiem 35 lat od zafunkcjonowania ustawy o samorządzie terytorialnym. Zwrócono przy tym uwagę, że takie jednak podejście wymaga czasu. Natomiast przywrócenie praworządności w aspekcie funkcjonowania samorządu terytorialnego winno odbyć się możliwie najszybciej.

Podczas posiedzenia, obok przewodniczącego Zarządu, ZGWRP reprezentowali także Tomasz Osewski, Wiceprzewodniczący Zarządu Związku oraz Sebastian Czwojda, Zastępca Dyrektora Biura Związku.

Wyświetlono 71 , dzisiaj 1
Skip to content