Na zaproszenie podsekretarza stanu Macieja Jakubowskiego odbyło się we wtorek 27.11.2011r. w Ministerstwie Edukacji Narodowej kolejne, ostatnie już spotkanie zespołu w sprawie reformy systemu oświaty w Polsce. Do debaty zapraszani byli przedstawiciele organizacji tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, wszystkie organizacje związkowe reprezentujące nauczycieli, oraz pracownicy MEN. Ze strony Związku w spotkaniu uczestniczył Edward Trojanowski Sekretarz Generalny ZGW RP.
Omawiane były dwa zagadnienia. Czas pracy nauczycieli oraz ocena pracy.
Ministerstwo przedstawiło prezentację opracowaną przez Instytut Badań Edukacyjnych dotyczącą wykorzystania godzin „karcianych” w szkołach, po czym odbyła się dyskusja. Związki zawodowe zarzucają, że te godziny wykorzystywane są często przez dyrektorów nie na ten cel na jaki zostały ustanowione, zachodzi obawa , że wykorzystywane są do zastępstw. Nie podano konkretnych przykładów, ale takie nadużycia mogą wystąpić , więc lepiej by było z nich zrezygnować. Przedstawiono także prezentację pokazującą czas pracy nauczycieli w Polsce na tle wszystkich krajów OECD.
Pokazano godziny tablicowe i dodatkowe (karciane) na tle obowiązkowych godzin pracy w każdym kraju. Krajem porównywalnym z Polską pod względem liczby obowiązkowych godzin pracy jest tylko Grecja. We wszystkich innych krajach nauczyciele pracują o od 10 do 50 % dłużej, oraz są do dyspozycji dyrektora szkoły przez cały czas obowiązkowego godzinowego czasu pracy .Polska jest jedynym wyjątkiem. Dlatego w propozycji jaką wnosimy do parlamentu jest zwiększenie o 2 godz., czyli 10 % liczby godzin tablicowych w tygodniu.
Odnośnie oceny pracy nauczycieli to strona samorządowa nie wypowiadała się, bo organy prowadzące interesuje przede wszystkim ocena pracy dyrektora i szkoły. To dyrektor powinien dbać o poziom kadry nauczycielskiej i być wyposażony w sprawne instrumenty kadrowe, w oparciu o skuteczny nadzór pedagogiczny.