We wtorek, 21 września br., odbyło się spotkanie Local Team, w ramach prac nad raportem OECD „Powiązania miejsko-wiejskie w Polsce”.
Głos ekspertów
Uczestników spotkania powitała Renata Calak, dyrektor Departamentu Strategii Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. W programie, przeprowadzonego w formie on-line, spotkania przewidziano prezentację OECD na temat wspomnianego raportu, której dokonał Oscar Huerta Melchor, Project Manager OECD Centr for Entrepreneurship, SMEs, Regions and Cities.
Następnie przyszedł czas na komentarze ekspertów, głos zabrali prof. Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, dr Joanna Krukowska z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Jarosław Komża, reprezentujący Związek Miast Polskich i Jacek Woźniak, ekspert strategiczny ds. RPO w Małopolsce.
Wieś to nie tylko rolnictwo!
Po komentarzu ekspertów przeprowadzona została dyskusja, w której głos zabrał też Leszek Świętalski, dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP). Przedstawiciel Związku zwrócił m.in. uwagę, że mamy określoną politykę miejską, ale nie ma niestety polityki wiejskiej. – Przecież odnosiliśmy się do strategii zrównoważonego rozwoju, która zakładała powstanie tzw. Paktu dla wsi, ale ten pakt nie powstał. I słusznie Państwo zwracaliście tutaj uwagę, że wszelkiego rodzaju odniesienia do rozwoju obszarów wiejskich są zawarte wyłącznie w strategiach dotyczących rolnictwa. Podczas, gdy dzisiaj Polska wieś, to już nie jest tylko rolnictwo. Szacujemy, że dziś tylko ok. 11% mieszkańców wsi powiązanych jest z rolnictwem i szeroko rozumianą gospodarką żywnościową – sygnalizował dyrektor Świętalski.
Przedstawiciel gmin wiejskich dodał również, że obszary wiejskie podlegają pod kompetencje Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które w nowej perspektywie budżetowej, w zasadzie nie rozporządza środkami na rozwój obszarów wiejskich.
– Gminy wiejskie, które zamieszkuje ok. 40% naszego społeczeństwa, a obszarem stanowią ok. 93% powierzchni kraju domagają się określenia tej polityki i domagają się scalenia obszarów wiejskich w ramach polityki rozwoju kraju pod jednymi auspicjami, pod jedną filozofią, polityką i rozwiązaniami strategicznymi, jak również finansowania – zaznaczył dyrektor Biura ZGWRP.
Leszek Świętalski zwrócił też uwagę na wciąż widoczne różnice pomiędzy poziomem jakości życia w miastach i na wsiach, pomimo niezaprzeczalnych nakładów poniesionych na rozwój obszarów wiejskich.
Sugestie dotyczące raportu
W obliczu wielu braków zarówno w odniesieniu do funkcjonowania obszarów wiejskich, jak i do kwestii powiązań miejsko-wiejskich, autorom przygotowującym omawiany raport OECD, Związek sugeruje m.in. wskazanie w opracowywanych rekomendacjach potrzeby podjęcia prac legislacyjnych w zakresie wzmocnienia współpracy zarówno na szczeblu lokalnym, jak i w zakresie wypracowania polityki wiejskiej.
– Jako korporacja skupiająca właśnie gminy z obszarami wiejskimi, (…) możemy w tym partycypować, możemy Państwu udostępnić bardzo dużo wiedzy praktycznej – zadeklarował L. Świętalski. Dodał też, że uwzględnienie wiedzy posiadanej przez ZGWRP, w wymiarze praktycznym, poprawi stan powiązań miejsko-wiejskich w Polsce. – I to wyłącznie ku zadowoleniu zarówno społeczności miast, jak i społeczności gmin ze sobą sąsiadujących, i mam nadzieję, że współpracujących, bo jeżeli sąsiadują to prędzej czy później, abstrahując od czynnika ludzkiego, one są skazane na współpracę. Jeżeli nie będą współpracować, to będą się cofać w rozwoju – podsumował.