(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

14 lutego 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) odbyło się stacjonarne posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Urbanistyki i Transportu. W posiedzeniu wzięli udział ministrowie resortów przedstawiających projekty dokumentów legislacyjnych w postaci rozporządzeń: Waldemar Sługocki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Przemysław Koperski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W trakcie uzgodnień omówiono szereg projektów rozporządzeń. Ciekawym, a zarazem bardzo ważnym punktem był projekt rozporządzenia w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w palnie ogólnym gminy.

Strona samorządowa zgłaszała wiele uwag natury technicznej. Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) wskazywał – ze względu na duże obciążenia finansowe dla gmin związane z przygotowaniem planów ogólnych – na konieczność uruchomienia prefinansowania, aby nie angażować środków własnych gmin przy ogłaszaniu przetargu na prace planistyczne, związane przygotowaniem gminnych planów ogólnych, gminnych programów rewitalizacji oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

o planowaniu przestrzennym i środkach z KPO

Minister Rozwoju obiecał sprawdzić takie możliwości, a póki co resort przygotował stronę internetową dla gmin z niezbędnymi informacjami: (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/informacja-o-konsultacjach-publicznych-dla-gmin). Dostępny jest także regulamin finansowania zmian w planowaniu przestrzennym, w którym – zgodnie z opracowanym algorytmem – dla każdej i gmin w Polsce oszacowano zapotrzebowanie na środki finansowe niezbędne dla zrealizowania tego zadania. Wysokość szacowanych środków można sprawdzić na stronie, której adres podano powyżej (u dołu tej strony są załączone dokumenty, a wśród nich „Wykaz maksymalnej kwoty wsparcia na przygotowanie i uchwalenie planu ogólnego dla każdej gminy”).

Ponadto rozpatrzono wniosek strony samorządowej zgłoszony na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w sprawie zmiany ustawy o planowaniu przestrzennym. Strona samorządowa utrzymuje niezmiennie, że przeprowadzenie całej procedury określonej w ww. ustawie do końca 2025 r. jest założeniem nierealnym.

Jednak ze względu na wpisanie ww. ustawy jako kamienia milowego do Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), bez rozmów z Komisją Europejską nie ma możliwości skutecznego zmodyfikowania kalendarza, który z tej ustawy wynika.

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu Zespołu reprezentował Mariusz Marszał, Doradca Przewodniczącego ZGWRP ds. Legislacyjnych i Programowych.

Wyświetlono 78 , dzisiaj 1
Skip to content