(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

1 marca br., w trybie stacjonarnym, w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). W programie obrad znalazło się wiele istotnych zagadnień.

O problemach z dystrybucją węgla

Spotkanie rozpoczęło się od informacji na temat aktualnej sytuacji dotyczącej dystrybucji węgla. Informację przedstawił Karol Rabenda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W trakcie dyskusji uzgodniono, że Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponuje zmiany, w tym legislacyjne, co do sposobu dostawy i wielkości dostaw węgla. Zmiany te mają dotyczyć także możliwości zakupu większej ilości węgla przez poszczególnych mieszkańców. W odniesieniu do dalszego sposobu postępowania ustalono, iż rząd i samorządy będą monitorować sytuację, a efektem tego monitoringu ma być wdrożenie mechanizmów zaradczych, adekwatnych do pojawiających się problemów.

Zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy i zarządzanie kryzysowe

Ważnym punktem posiedzenia była informacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), w sprawie funkcjonowania miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców wojennych z Ukrainy. Strona samorządowa zasygnalizowała problem dotyczący współpłacenia obywateli Ukrainy za pobyt w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Problemem okazała się bowiem interpretacja nowych przepisów.

Dla uczestników, reprezentujących stronę samorządową niemałym zaskoczeniem było wystąpienie Macieja Wąsika, Sekretarza Stanu w MSWiA. Dotyczyło ono projektu nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym, który wraca do KWRiST, by kontynuować proces uzgadniania proponowanych w tym dokumencie przepisów.

Czipowanie psów receptą na problem ich bezdomności

Na wniosek Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) w programie posiedzenia znalazł się punkt dotyczący zintensyfikowania działań związanych z rozwiązaniem problemu bezdomności zwierząt domowych. Związek wskazuje tutaj na kwestię czipowania psów, jako narzędzia mogącego efektywnie ograniczyć ww. problem.

Blokowanie aktualizacji taryf opłat za wodę

Strona samorządowa, po raz kolejny, bardzo stanowczo zarządzała od Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie informacji w zakresie ustalania taryf opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Samorządowcy podkreślali, że sytuacja bardzo dużej liczby podmiotów dostarczających wodę staje się dramatyczna z powodu rosnących kosztów i blokowania przez Wody Polskie możliwości zatwierdzenia nowych taryf.

Komisja Wspólna zajęła się również sprawą Krajowego planu gospodarki odpisami 2028 oraz projektem ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Podczas opisanego posiedzenia Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowali: Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący ZGWRP, Leszek Świętalski, Dyrektor Biura Związku, Sebastian Czwojda, Zastępca dyrektora Biura Związku oraz Mariusz Marszał, Doradca przewodniczącego Związku ds. legislacyjnych.

Wyświetlono 8 , dzisiaj 1
Skip to content