Marek Olszewski Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, Wójt Gminy Lubicz odebrał w Warszawie (28.08.2015) Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Odznaczony został również Mariusz Poznański, Honorowy Przewodniczący Związku. To zaszczytne wyróżnienie nadał Przewodniczącym Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji. Minister Andrzej Halicki docenił „wyjątkowe zaangażowanie, trud i bezinteresowne oddanie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i samorządu terytorialnego”.
Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego Marek Olszewski i Mariusz Poznański odebrali w Sali Kolumnowej gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas konferencji „Od Solidarności do samorządności”. Konferencja jest poświęcona idei samorządu terytorialnego zaprezentowanej podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1981 r.. To także wydarzenie upamiętniające przypadającą w tym roku 25. rocznicę ustanowienia samorządu terytorialnego.
Marek Olszewski pracę samorządowca rozpoczął w 1990 roku. W wywiadzie do czerwcowego numeru „Gońca gminnego” przyznał zresztą: – Samorząd jest moją pasją, od samego początku.
Marek Olszewski był współzałożycielem komitetu obywatelskiego w Gminie Lubicz i współautorem programu wyborczego przed pierwszymi wolnymi wyborami samorządowymi. W ich wyniku został radnym i przewodniczącym Rady Gminy Lubicz. W styczniu 1992 roku wybrano go wójtem gminy. Funkcję tę, odnawianą w kolejnych wyborach, pełni do teraz.
– Na początku zetknęliśmy się z wieloma problemami natury ustrojowej, własnościowej – wspominał wójt w wywiadzie. – Przejęliśmy również długi starego systemu. To wszystko powodowało niepewność. Ale problemy są po to, aby je rozwiązywać. Najważniejsze cele były jasno wyznaczone: wodociągi, kanalizacja, drogi, telefonizacja, budowa szkoły.
I te cele konsekwentnie realizował.
W 1998 roku wszedł do Rady Powiatu Toruńskiego (1988–2002), zostając również jej wiceprzewodniczącym.
Od 1999 roku jako członek Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, później wiceprzewodniczący, a obecnie przewodniczący zajmuje się ogólnopolską działalnością samorządową. Jest twórcą zaproponowanego przez Związek Gmin Wiejskich RP nowego modelu finansowania polskiej oświaty. Autorem i współautorem większości stanowisk ZGW RP oraz Konferencji Samorządowych w sprawie edukacji, a szczególnie jej finansowania.
Marek Olszewski od szesnastu lat współprzewodniczy też Zespołowi ds. ds. Edukacji Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w którym skutecznie zabiega o finansowanie i organizacyjne warunki prowadzenia zadań oświatowych przez samorządy.
Minister Edukacji Narodowej wielokrotnie powoływał wójta Gminy Lubicz do zespołu opiniodawczo– doradczych oraz eksperckich m.in. do zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli, w którym, reprezentując samorząd, Marek Olszewski odegrał istotną rolę jako współautor projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Był również uczestnikiem Okrągłego Stołu ds. Edukacji Prezydenta RP, gdzie pracowano nad nowym modelem rozwoju oświaty w Polsce.
Jako zastępca członka Komitetu Regionów Unii Europejskiej wniósł swój osobisty wkład w prace tej reprezentacji władz lokalnych w Brukseli.
Jest autorem dwóch opinii Komitetu Regionów – „Rola edukacji w promowaniu rozwoju zrównoważonego” (2007) oraz „Ramy uznawania kwalifikacji nabywanych nieformalnie i pozaformalnie” (2014).
Wójt Gminy Lubicz był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał Nagrodę Grzegorza Palki za zaangażowanie na rzecz oświaty w skali działań ogólnopolskich, czyli tzw. „Samorządowy Nobel” (2001). Został odznaczony też: przez Ministra Edukacji Narodowej Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2003), a przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi (2002) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). Wyróżniono go również Różą Franciszki Cegielskiej dla wybitnych osobowości samorządowych (2010) i Dyplomem Nagrody Obywatelskiej 25-lecia Samorządności za zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności lokalnej (2015).