Walka ze skutkami pandemii i konsekwencjami kryzysu klimatycznego to kluczowe wyzwania, z którymi przez najbliższe lata będą mierzyć się samorządy. W dużej mierze odpowiedzią na te problemy ma być Krajowy Plan Odbudowy – podkreślają organizatorzy wydarzenia o nazwie Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, którymi są: Centrum Myśli Strategicznych i Grupa MTP.
Jak będzie wyglądał podział środków? Jak zapewnić zrównoważony rozwój regionów w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji? Nowe realia wymagają konstruktywnej dyskusji między samorządowcami, administracją rządową i przedstawicielami biznesu. Okazją do takiej debaty będzie Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, które odbędzie się w Poznaniu, w dniach od 11 do 12 października.
Przestrzeń do debaty ponad podziałami
Wydarzenie ma stworzyć przestrzeń do debaty ponad podziałami i wyznaczyć kierunki współpracy, a nad doborem najważniejszych tematów od kilku miesięcy pracowała Rada Programowa, w której zasiada kilkudziesięciu ekspertów różnych dziedzin.
– Local Trends ma być nową platformą, która łączy samorządowców, przedstawicieli biznesu i administracji państwowej oraz środowiska naukowe. Naszą ambicją jest, aby inicjatywa Local Trends żyła pełen rok i kończyła się rekomendacjami, których celem jest kreowanie zmian polityki lokalnej czy zmian legislacyjnych – podkreśla Maciej H. Grabowski, dyrektor programowy Local Trends, prezes Zarządu Fundacji Centrum Myśli Strategicznych.
Pierwszego dnia odbędą się takie sesje plenarne jak: „Zazielenianie odbudowy w miastach”, „Czy zielona i cyfrowa transformacja zapewni spójność i rozwój regionów?” i „Nowoczesne usługi publiczne w samorządach przyszłości”.
Zaproszeni eksperci rozmawiać będą m.in. o tym jak na poziomie lokalnym efektywnie wdrażać finansowe narzędzia odbudowy gospodarczej na bazie paktów na rzecz zmian klimatycznych. W planie są także dyskusje poświęcone programom na rzecz wsparcia rozwoju regionów i reformie dochodów samorządowych. Drugi dzień poświęcony będzie debatom równoległym, podczas których poruszone zostaną takie tematy jak: peryferyzacja i depopulacja małych miast i wsi (gospodarzem panelu będzie Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej), cyberbezpieczeństwo, nowoczesne usługi publiczne czy ład przestrzenny, a także szereg dyskusji związanych z wyzwaniami klimatycznymi, dotyczących projektów wodorowych, pakietu Fit for 55, rozwoju zeroemisyjnego transportu oraz zarządzania ryzykiem zmian klimatu. Finałem forum będzie „Debata Liderów Samorządów – Mapa trendów i wyzwań systemowych dla samorządów lokalnych” – wskazują organizatorzy.
Wypracować wspólne cele rozwoju samorządu
– Spotkamy się w Poznaniu, aby podczas merytorycznej debaty wypracować wspólne cele rozwoju samorządów polskich. Rok 2021 to niezwykle ważny czas dla wielkopolskich, krajowych i europejskich samorządów. To czas na odbudowę po trudnych kilkunastu miesiącach walki z pandemią. Tylko od nas zależy, jak tę szansę wykorzystamy – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
– Międzynarodowe Targi Poznańskie, które w tym roku obchodzą jubileusz 100 lat istnienia, od zawsze były miejscem spotkań, wymiany myśli i nawiązywania relacji. To tu odbywają się najważniejsze targi branżowe w Europie Środkowowschodniej. Już dziś zapraszam przedstawicieli samorządów, biznesu oraz nauki do merytorycznej debaty ponad podziałami, która pozwoli wyznaczyć priorytety i kierunki rozwoju regionów Polski na najbliższe lata – dodaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.
Organizatorzy zaznaczają, że Local Trends, to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi: Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Gdzie szukać informacji i jak zarejestrować swój udział?
Organizatorzy dodają, że rejestracja na wydarzenie odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: www.localtrends.pl, a program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://localtrends.pl/pl/o-forum/program/. Więcej informacji na stronie internetowej LocalTrends. Dla członków Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej przewidziany jest rabat na bilety stacjonarne w wysokości 50%.
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej zaznacza, że nie pośredniczy w przekazywaniu organizatorom wydarzenia zgłoszeń udziału.