(61) 851-74-18 biuro@zgwrp.pl

Ostatnia środa miesiąca to umowny termin posiedzeń Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). Termin ten został dochowany także w październiku br., a podczas wczorajszego (25 października 2023 r.) spotkania samorządowcy oraz strona rządowa poruszyli szereg bieżących zagadnień koniecznych do ustalenia wspólnego stanowiska.

Posiedzenie KWRiST październik 2023 r.

 

Pierwszym punktem obrad była informacja Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska na temat źródeł finansowania samorządów gminnych w realizacji zadań wynikających z przepisów Ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020. poz. 2127). W szczególności chodziło o uzyskanie informacji na temat finansowania zadania dotyczącego opracowania uproszczonych audytów energetycznych. Z analiz strony samorządowej wynika, że pieniędzy niezbędnych do prawidłowego wykonania tego zadania będzie zdecydowanie za mało. Właścicielem projektu jest resort Rozwoju i Technologii, lecz jego przedstawiciele nie byli obecni na posiedzeniu Komisji. Dlatego też strony uzgodniły, że dyskusja zostanie przeniesiona na posiedzenie Zespołu ds. energii, klimatu i środowiska KWRiST. Krzysztof Iwaniuk, Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) zabrał głos w sprawie informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska na temat zakresu wsparcia procesu unieszkodliwiania azbestowo-cementowych pokryć dachowych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wykazał jednoznacznie, że – przy obecnym tempie realizacji zadań – Polska nie ma możliwości dotrzymania terminu oczyszczenia kraju z azbestu, ustalonego przez rząd na koniec 2032 r. Po ponad 12 latach od uchwalenia Programu krajowego dotyczącego wycofywania azbestu usunięto zaledwie niecałe 17% z ok. 8,5 mln ton zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych. Do usunięcia pozostało 7 mln ton azbestu, co – przy obecnym tempie – wymagałoby kolejnych 49 lat, licząc od zakończenia Programu. Głównymi przyczynami problemów w tym zakresie są brak pieniędzy i nieskuteczne prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dofinansowanie z budżetu państwa obejmuje tylko demontaż i unieszkodliwianie wyrobów azbestowych, podczas gdy za wykonanie nowego dachu mieszkańcy muszą płacić sami. Leszek Świętalski, Dyrektor Biura ZGWRP dodał, że monitorowanie postępów usuwania azbestu utrudniały nierzetelne dane w tzw. Bazie Azbestowej. Problemami były także, brak kontroli stanu wyrobów azbestowych w niektórych gminach, a także kulejąca inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Dyrektor Biura Związku wskazał również, że dane zbierane przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków powinny zawierać także bieżącą informację o ilości pokryć azbestowych znajdujących się na terenie gminy.

L. Świętalski KWRiST

Posiedzenie obfitowało, jak zawsze, w szereg różnorodnych spraw z obszaru funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, a oprócz wyżej wymienionych ZGWRP reprezentowali jeszcze Jacek Brygman, Wiceprzewodniczący Zarządu ZGWRP oraz Mariusz Marszał, Doradca przewodniczącego ds. legislacyjnych i programowych.

Wyświetlono 57 , dzisiaj 1
Skip to content